En Bilinen 20 Sevgili Türü

Kendi kendinize “Acaba ben nasıl bir sevgiliyim?” ya da “Ne tür bir sevgiliyle birlikteyim?” diye hiç düşündünüz mü? Bu yazıda dünya üzerinde bulunan 20 sevgili türünü bulabilirsiniz!

Biriyle ilişki yaşamaya adım attığınızda, aynı zamanda onu tanımaya başlarsınız. Fakat ilişki içinde onun ne tür bir sevgili rolünü üstlendiğini hemen anlayamazsınız. Ancak birlikte birkaç hafta ya da ay geçirdikten sonra onun nasıl bir sevgili olduğunu çözmeye başlarsınız.

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki, burada bahsedilen tüm sevgili türleri birbirleriyle uyumlu değildir. Örneğin; eğer özgür ruhlu bir insansanız, sizi sürekli kontrol etmeye çalışan bir sevgiliyle zor zamanlar geçirirsiniz. Diğer taraftan sevgilisi tarafından korunup, kollanmak isteyen bir kişiyseniz, bencil karakterli bir sevgiliyle pek mutlu olamazsınız. Bu sebeple biriyle birlikte olmadan önce onun nasıl bir sevgili olabileceğine dair ipuçları yakalamaya çalışın. Nasıl bir sevgiliyle birlikte olmanın sizi mutlu edeceğini de ancak kendinizi tanıyarak ortaya çıkarabilirsiniz.

Aşağıda verilen 20 sevgili türüne bakarak hem kendinizin hem de birlikte olduğunuz ya da olacağınız kişinin ilişki içinde nasıl bir sevgili olduğunu anlayabilirsiniz.

1. Verici Sevgili

Bu tür bir sevgili ilişki içinde özverili davranır ve sürekli olarak sevgilisine bir şeyler verir. Çünkü bu karakterdeki bir sevgili kendisinin yaşadığı ilişki ya da partneri için yeterli olmadığını ya da ilişki için yeterli değeri yaratamadığını düşünür. Bu nedenle de sürekli olarak sevgilisi ve ilişkisi adına daha fazla değer yaratma peşindedir.

2. Alıcı Sevgili

Bu tür bir sevgili ilişki içinde sürekli almaya alışmıştır. Zaten varlıklarının bile ilişkiye ve partnerine çok büyük katkı sağladığını, bu nedenle ekstra bir şey yapmasına gerek olmadığını düşünür. Sevgilisinden sürekli bir şeyler yapmasını bekler ve bir defa istediği şeyi alamayınca çok sinirlenir.

3. Hoşnut Edici Sevgili

Bu tür bir sevgili partnerini memnun etmek için uğraşır. Herhangi bir karşılık beklemeden yaptığı jestlerle tek amacı sevgilisinin yüzündeki gülümsemeyi görebilmek ve onu tatmin edebilmektir. Eğer sevgilisini memnun edecek bir şey yaparsa, o da mutlu olur.

4. Kontrolcü Sevgili

Kontrolcü sevgili, partnerinin tüm ihtiyaçlarını gözetir ve fazlasıyla onun üzerine düşer. Fakat bu tür bir sevgilinin yaptığı kontrolcü ve sınırlayıcı davranışlar bir müddet sonra partnerinin çok sıkılmasına ve isyan etmesine neden olabilir. Duygusal olarak yaptığı baskı nedeniyle, partneri kendini dünyanın geri kalanından soyutlanmış gibi hisseder.

5. Bencil Sevgili

Partnerine bir şey vermeden ya da onun için bir şey yapmadan önce iki defa düşünen bir sevgili türüdür. Her zaman “Bu yaptığımın bana ne faydası var?” ya da “Bunun karşılığında ne alabilirim?” diye düşünür. Partnerinden kendisinin yaptığından daha büyük maddi ya da manevi beklenti içine girer.

6. Şüpheci Sevgili

Bu tür bir sevgili hiçbir zaman partnerine tam olarak güvenmez. Güven ortamının sağlanması ve mutlu bir ilişki için partnerinin her zaman belirli kurallara göre yaşaması gerekebilir. Çünkü bu kuralların dışına çıkmak kuşkucu sevgilinin güveninin sarsılmasına neden olabilir. Yeni tanıştığı insanları ya da herhangi bir kişiyi kendine tehdit unsuru olarak algılayabilir. Aynı zamanda bu sevgili hafiye gibi davranarak sevgilisinin açığını yakalamaya ve onu suçüstü etmeye çalışır.

7. Oyuncu Sevgili

Oyuncu bir sevgili kolayca çözümlenemeyen davranışlara sahiptir. Partneri yanındayken ona karşı mükemmel davranışlar sergiler, sanki sürekli olarak partnerinin mutluluğunu düşünüyormuş gibi davranır. Partnerine bir şeye ihtiyacı olup olmadığını sorar, fakat gerçekte samimi değildir. Eğer partneri gerçekten ondan bir şey isterse onun için hiçbir şey yapmaz. Sadece çok ve boş konuşur.

8. Dramacı Sevgili

Bu tür bir sevgili gerek kavga ile gerekse romantik bir yolla her zaman yeni bir şeyleri tecrübe etmek ister. Tekdüzelik ya da sürekli rahatlık ona göre değildir. Öncelikle herhangi bir şey yüzünden kavga etmek ve daha sonra sakinleşip barışmak onu rahatlatır.

9. Başıboş Sevgili

Bu tür bir sevgili çok çabuk sıkılır ve her zaman daha fazlasını ister. İlişkiye yeni başladığında sırılsıklam aşıktır, fakat bir müddet sonra heyecanını yitirir, delicesine hissettiği aşk sona erer ve partnerinden uzaklaşmaya başlar. Daha sonra aynı heyecanı başkaları ile yaşamak üzere yeni aşklara yelken açması olasıdır.

10. Göz Yuman Sevgili

Bu tür bir sevgili partnerinin hatalarını görse de göz yumar ya da tahammül eder. Çünkü ilişkilerindeki hiçbir şey değişsin istemez. Örneğin; bu karakterdeki bir sevgilinin partnerinin yaşadığı gönül ilişkilerini görmezden gelmesi mümkündür. Genellikle terk eden taraf olmaz.

11. Yardımcı Sevgili

Bu tür bir sevgili partnerinin daha iyi olması için eleştirerek ya da destekleyerek ona yardımcı olmaya çalışır. Yardımcı sevgili, verdiği destek sayesinde partnerinin herhangi bir konuda başarıya ulaşması ile kendisini daha iyi hisseder. Sanki kendi elde edemediği arzu ve isteklerinden partneri mahrum kalmasın diye kendini ona adamış gibi düşünür. Zaman zaman partnerine “Yemedim yedirdim!” tarzında duygusal baskı yapabilir.

12. Uzlaşmacı Sevgili

Bu tür bir sevgili herhangi bir tartışma ortamında partnerinin mutlu olması için kaybeden taraf olmayı kabul edebilir. Kavga durumunda hemen teslim olarak olayın büyümesini önlemeye çalışır. Bu tür sevgililer sanki kendi duyguları, arzuları ve istekleri yokmuş gibi davranırlar ve sevgililerinin kararlarını kabul ederler.

13. Sahiplenici Sevgili

Sahiplenici sevgili, partnerini çok sever, fakat ona güvenmekte zorlanır. Çevrelerindeki birçok insanın ilişkileri için bir tehdit unsuru olduğunu düşünür. Bu nedenle partnerini kıskanması ve ona zor zamanlar yaşatması olasıdır.

14. Kıskanç Sevgili

Kıskanç sevgili, partnerini sevse de onu kıskanır. Fakat bu onu başkalarından kıskanmak değil, onun başarısını ve sahip olduklarını kıskanmakla alakalıdır. Örneğin; partneri bir parfüm aldığında kıskanç sevgili de gidip kendine bir parfüm alabilir ya da partneri spora başladı ve iyi bir vücuda sahip olmaya başladıysa, kıskanç sevgili de ondan geri kalmamak için hemen spora başlar. Bu tür bir sevgili, partnerinin yaptıklarını takdir etmez, kıskanır.

15. Maddiyatçı Sevgili

Bu tür bir sevgili zenginliğe ve lükse her şeyden daha fazla odaklanır. Materyal dünyanın insanlara sunduğu tüm iyi şeylere sahip olmak ister. Lüks bir hayat sahip olmak için partnerinin nasıl bir insan olduğunu önemsemeden yalnızca maddi beklentilerini karşılayıp karşılayamadığına bakar. Eğer partner iflas bayrağını çekerse onu ilk terk eden maddiyatçı sevgilisi olur.

16. Sadık Sevgili

Sadık bir sevgili, partnerine bağlanır ve her ne olursa olsun onu bırakmaz. Asla partnerinin eksik yönlerini aramaz ve “Acaba bundan daha iyisini bulabilir miyim?” diye düşünmez. Duygusal ve seksüel anlamda partnerini yeterli bulur ve onu aldatmak için fırsat kollamaz. Kısacası dürüst bir sevgili türüdür.

17. Tutkulu Sevgili

Bu tür bir sevgili her zaman seksüel yaşamın üst düzeyde yaşanmasını arzu eder. Çok tutkulu ve ihtiraslı olan bu tür bir sevgili, cinsel maharetlerinden de gurur duyar. Partneriyle yatakta vakit geçirmekten ve onu hoşnut etmekten çok zevk alır.

18. Düşünceli Sevgili

Bu tür bir sevgili Karadeniz’de gemileri batmış misali sürekli düşünür ve genelde yalnız kalmak ister. Düşünceler içinde kaybolan bu sevgili, en mutlu olduğu anda bile karamsar bir nokta bulup onu düşünmeye dalabilir.

19. Coşkulu Sevgili

Bu tür bir sevgili her zaman coşkuludur ve yeni şeyler denemekten çok hoşlanır. Sıkıcı değildir ve genellikle umursamaz yaşar. Güzel anılar meydana getirmekten ve partneriyle yeni tecrübeler yaşamaktan hoşlanır.

20. Romantik Sevgili

Bu tür bir sevgili gerçekten romantiktir. Romantik davranışlarla her zaman partnerini etkilemeye çalışır. İnce fikirli olan romantik sevgili, partneri ile geçirebileceği en ufak anı bile romantizme dönüştürebilir.

Peki sizin sevgiliniz hangi türe giriyor? Aşağıdaki yorum kısmında bizimle paylaşın!

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir