Sevgilinizden Ayrıldıktan Sonra Özgüveninizi Tazelemek için 7 Öneri

Yaşadığınız ayrılık kendinize olan güveninizi yitirmenize ve hatta kendinizden şüphe etmenize neden olmuş olabilir. Yaşadığınız üzüntü nedeniyle bu şekilde hissetmeniz de gayet normaldir.

Bazı insanlar ayrılığın aydınlık yüzünü görür, ilişkiyi bitirmenin çok doğru bir karar olduğunu bilir ve ayrıldıktan sonra çok fazla yıpranmazlar. Sağlıksız bir ilişkiye sahip olup bu durumu fark eden şanslı kişiler için durum böyledir.

Fakat bazı insanlar ayrılıktan sonra hayattaki son şanslarını da kaybettiklerini düşünürler. Özellikle de sevdikleri insan tarafından ihanete uğradılarsa, kendilerine olan güvenlerini tamamen yitirirler. Tamam, ayrılık zordur, fakat ayrılık sizin algıladığınız ölçüde zordur ve dünyanın sonu da değildir!

Ayrıldıktan sonra özgüveninizi tazelemek için aşağıdaki 13 öneriyi yerine getirebilirsiniz.;

1. Zihninizde en iyi özelliklerini tutun.

Sevgilinizden ya da eşinizden ayrıldığınızda, ilişki içinde yaptığınız olumsuzlukları düşünmek kolaydır. Belki çok iyi yemekler yapamıyordunuz, biraz dağınıktınız, enerjik değildiniz ya da sevginizi tam olarak gösteremiyordunuz… Şunu unutmayın ki, hayatta herkesin bir kusuru, eksik ya da yanlış yaptığı bazı şeyler vardır. Fakat bu demek değildir ki, sahip olduğunuz olumsuzluklar sizin pozitif yönlerinizi tamamen siliyor ve eşiniz ya da sevgiliniz sizi aldatmakta haklı. Dolayısıyla kendinizi suçlamayı bırakın, negatif özelliklerinizi düşünmekten vazgeçin ve aksine pozitif özelliklerinize odaklanın. İyi yönlerinize odaklanarak ilişkinin verdiği üzüntüyü daha kolay atlatabilir ve kendinize olan güveninizi de bir o kadar hızlı tazeleyebilirsiniz.

2. Kendinize iyi davranın.

Ayrılıktan sonra genellikle kendinizi eleştirmeye başlarsınız. Yanlış davranışlarınız yüzünden ilişkinizin bittiğini düşünerek kendi kendinizi bitirirsiniz. İlişki tek başına yaşanmadığı gibi ilişkinin olumsuz gidişatı da tek kişinin suçu değildir. Bu nedenle kendinizi incitmeyi bırakın ve aksine kendinize çok iyi davranın. Şimdi yaşadığınız ve içinizi kemiren bu üzüntüyü, yaptığınız hatalara bedel sayın ve bundan sonra yavaş yavaş kendinize gelmeye başlayın. Unutmayın, her şeye rağmen hayat çok güzel ve siz de eski sevgiliniz ya da eşinizin göremediği kadar mükemmel bir insansınız.

3. Yaşadığınız ana odaklanın.

Çok sevdiğiniz o adamın artık yakınınızda olmayacağını, hatta başka bir insanla birlikte olacağını düşününce içinizin acıması çok normal. Önemli olan bundan sonra yavaş yavaş onu zihninizden atabilmektir. Bunun için geçmişi düşünmemeniz ve bugüne odaklanmanız oldukça önemlidir. İşe, size onu hatırlatan eşyalar ve diğer hatıraları hemen gözünüzün önünden uzaklaştırarak başlayabilirsiniz. Onunla birlikte çekilmiş fotoğraflarınızı kaldırıp yerine sevdiğiniz diğer insanların resimlerini koyabilirsiniz. Amaç size onu hatırlatan hatıralardan tek tek kurtulmak ve geçmişi düşünmemektir.

4. Kendinize yeni uğraşlar bulun.

Artık eşinize ya da sevgilinize ayıracak vaktiniz yok. Ondan arta kalan zamanı da onu düşünerek ve yalnız başınıza evde üzülerek geçirmemelisiniz. Bunun yerine üzüntünüzü dağıtmanıza yarayacak meşguliyetler bulmalısınız. Bu meşguliyetlerden en güzeli belki de spor salonuna üye olmaktır. Bir yandan vücudunuzu şekle sokarken, bir yandan da stres atabilirsiniz. Bunun yanında seyahat planları yapıp yeni yerler keşfedebilirsiniz. Tabi eski gideceğiniz yer eski eşiniz ya da sevgilinizle daha önce gittiğiniz bir yer olmamalıdır.

5. Onunla iletişim kurmayı ya da ondan haber almayı bırakın.

Eski sevgilinizi ya da eşinizi yanında sizden daha güzel olduğunu düşündüğünüz bir kadınla görmek kadar içinizi acıtan ve özgüveninizi sarsan bir şey daha olamaz. Bu sebeple ne yaparsanız yapın, onu araştırmayı, takip etmeyi ve onunla iletişim kurmayı bırakın. Facebook ve Twitter gibi sosyal medya hesaplarından onu engelleyin. Çünkü eski partneriniz ve yeni sevgilisi sizin hakkınızda hiçbir şey düşünmüyor. Siz de hiçbir şekilde eski partnerinizle iletişime girmeye ya da yeni sevgilisi ve hayatı hakkında bilgi edinmeye çalışmayın.

6. Ailenizden ve arkadaşlarınızdan destek alın.

Bir sevgiliniz ya da eşiniz olsa da olmasa da, arkadaşlarınız ve aileniz hep yanınızdadır. Yaşadığınız acıyı onlarla paylaşarak azalmasını sağlayabilirsiniz. Çevrenizdeki insanların size boş umutlar verdiğini ve yalnızca teselli etmeye çalıştığını düşünebilirsiniz. Fakat onlar olaylara daha farklı açıdan bakmanızı ve ne kadar değerli bir insan olduğunuzu tekrar anımsamanızı sağlayacaktır. Bu nedenle ayrılık döneminde yalnız başınıza olmak yerine aile ve arkadaş çevrenizle birlikte olmaya gayret etmelisiniz.

7. Kendinize gelin!

Hüzünlü müzikler dinlemeyi, alkol almayı, tıkanıncaya kadar tatlı yemeyi bir kenara bırakın! Bu şekilde ancak sizi bırakıp giden kişiyi haklı duruma düşürürsünüz. Yapacağınız en güzel şey, dışarı çıkmak, insanlarla birlikte olmak, spor yapmak, sağlıklı beslenmek, kendinize bakmak ve hiçbir zaman olmadığı kadar kendinize değer vermektir. Unutmayın, siz kendinize ne kadar değer verirseniz karşınızdaki kişi de o kadar değer verir. Bu şekilde kendinize olan güveninizi tazeleyebilir ve yeniden doğmuş gibi hissedebilirsiniz.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir