Platonik Aşktan Kurtulmanın 5 Yolu

Adını, Yunan filozof Platon’dan alan Platonik Aşk, çoğunlukla “karşılıksız aşk” ya da “tek taraflı aşk” anlamında kullanılmaktadır. Eminim birçoğumuzun platonik aşkı(ları) olmuştur. Kimimiz öğretmenimize, kimimiz komşunun kızına, kimimiz sınıf arkadaşımıza aşık olmuştur, karşı taraftan bir şey beklemeksizin. Ancak zaman ilerledikçe bu karşılıksız aşkların yerini yüzümüzde hafif bir tebessüm bırakacak hoş anılar almıştır sonrasında. Yinede, bazılarımız karşılık bulamadıkları bu platonik aşklarına saplanıp kalmıştır. Ne yazki ki, bu saplantı yüzünden hem kendilerine zarar verirler, hem de çevresindekilere. Eğer siz de kendinize zarar veren karşılık alamadığınız saplantılı bir aşk yaşıyor ve bundan kurtulmak istiyorsanız, aşağıda detaylarını yazmış olduğum 5 adımda kısa süre içinde bunu başarabilirsiniz.

1. Platonik aşkınızla tüm iletişiminizi kesin.

Platonik aşktan kurtulmanın ilk adımı, onunla tüm iletişiminizi kesmektir. Onu görmeye gitmeyin, onunla konuşmayın, onu aramayın, ona mesaj göndermeyin… Biliyorum, onunla iletişim kurmamak oldukça zor. Ancak onunla ne kadar çok iletişime geçerseniz, onu aklınızdan çıkarmak ta o kadar zor olacaktır.

2. Arkadaşlarınızla bolca vakit geçirin.

Platonik aşktan kurtulmanın ikinci adımı, arkadaşlarınızla bolca vakit geçirmektir. Arkadaşlarınızla dertleşin. Onlara durumunuzu anlatın ve platonik aşkınızı unutmanızda size yardımcı olmalarını söyleyin. Arkadaşlarınız, sizi en iyi tanıyan insanların başında gelir ve size neyin iyi geleceğini bilirler. Eminim platonik aşkınızdan kurtulmanız için arkadaşlarınızın oldukça iyi fikirleri olacaktır.

3. Size zarar veren duygu ve düşüncelerden kurtulun.

Platonik aşktan kurtulmanın üçüncü adımı, içinizdeki üzüntü ve siniri gibi size zarar veren duyguları sağlıklı bir yolla dışarı atmaktır. Bunun için ağlamak en iyi yoldur. Yalnız başınıza kaldığınızda platonik aşkınızdan karşılık bulamadığınız için bol bol ağlayın. Bir müddet sonra o kişi için istesenizde ağlayamayacaksınız, çünkü içinizde dışarı atılması gereken size zarar veren hiçbir duygu kalmayacaktır.

4. Kendinize bir ilgi alanı bulun.

Platonik aşktan kurtulmanın dörüncü adımı, kendinize bir meşguliyet bulmaktır. Size karşılık vermeyen o kişiyi düşünmemek için beyninizin başka şeylerle dolmasına izin verin. Mesela uzun süredir yapmak istediğiniz ama vakit bulamadığınız birşeyle ilgilenmeye başlayabilirsiniz. Bunun için en başarılı yol kesinlikle yeni bir dil öğrenmek yada yeni bir müzik enstrümanı çalmayı öğrenmek olabilir. Böyle bir meşguliyetiniz olduğunda emin olun platonik aşkınızı düşünmeye pek aklınıza gelmeyecektir.

5. Aşık olun.

Platonik aşktan kurtulmanın beşinci adımı, yeni bir aşk bulmaktır. Elbette yeni bir aşk bulmak ha deyince olacak bir iş değildir. Ama en azından size karşı ilgisi olan kişilere şans verirseniz, yeni bir aşk bulma ihtimaliniz artacaktır. Aktivitelere katılmak ve daha sosyal bir insan olmak ta, yeni bir aşk bulma oranınızı oldukça yükseltecektir.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir