Mutlu Bir İlişki için 5 Öneri

İster evli olun, ister sevgilinizle aynı evde yaşayın, mutlu bir ilişki için bilmeniz ve uygulamanız gereken bazı sırlar vardır. İlişkiler, sübjektiftir ve birtakım kesin kurallar her beraberlik için uygulanamaz. Yalnızca ilişkilerin daha mutlu hale getirilmesi için bazı rehberler kullanılabilir. Bu rehberler, yaşam tecrübelerine dayanan ve mutlu çiftlerin yaşantılarından alınmış örnekler içerir. Aşağıda mutlu ve uzun süreli bir beraberlik için önerilerimi bulabilirsiniz. Bu öneriler her ne kadar evli çiftler için yazılmış olsa da birlikte yaşayan çiftler de buradan yararlanabilir.

1. Boşanmak çözüm değildir.

Evli çiftlere problemlerini çözmenin en iyi yolunu sorduğumda büyük çoğunluğu boşanmadan bahsetmektedir. Bu işin kolayına kaçan insanların yaptığı en büyük yanlıştır. Boşanmaların artmasındaki en önemli nedenlerden biri de insanların sorun çözmek için sahip oldukları bu mantaliteden kaynaklanmaktadır. Boşanma, görünmez sorunların ortadan kaldırılması için asla iyi bir çözüm değildir. Bu nedenle ilişkinizde ya da evliliğinizde meydana gelen her sorun yüzünden ilk aklınıza gelen şey ayrılık ya da boşanma olmamalıdır.

2. Mükemmel ilişki yoktur, fakat mükemmel durumlar vardır.

Dışarıdan bakarak hiç kimsenin mükemmel bir ilişkiye sahip olduğunu söyleyemezsiniz. Esasında hayatın kendisi mükemmel değildir ve sizin mutlu gördüğünüz çiftlerin de kendilerine has sorunları vardır. Onlar yalnızca eşleri ile birlikte mutlu olabilecekleri durumları yaratmayı bilenlerdir.

Zaten mutluluğu ve mücadeleyi dengelemeyi öğrenen çiftler, uzun süren beraberlikleriyle hayatın tadını çıkarabilmektedir. Kötü bir durumla karşılaşılıp sinirler gerildiğinde, taraflar çok yanlış bir ilişki içinde olduklarını düşünürler. Hâlbuki tıpkı hayatın acı ve tatlı yanları olduğu gibi bir evi paylaşan insanların da iyi ve kötü anları olacaktır. Böylesi durumlarda, sanmayın ki bu mutsuzlukları yalnızca siz yaşıyorsunuz. Dünyaca ünlü sanatçıların bile ilişkilerinde bu tür problemler yaşanmaktadır.

3. Açık fikirli olun.

Mutlu bir beraberlik için diğer önemli bir sırda, eşinize karşı açık olmanızda saklıdır. Düşüncelerinizi ona söylemekten korkmayın ya da onun fikirlerini sizinle paylaşmasını engelleyecek şekilde davranmayın. İletişim geliştikçe, birçok problem kendiliğinden yok olur. Eğer hoşlanmadığınız bir durumu günlerce içinizde tutarsanız, bu bir gün çok daha büyük şekilde patlama yapar ve büyük sorunlara neden olur. Bu nedenle insanlar konuşa konuşa anlaşır misali, eşinizle iletişim kurmaktan çekinmeyin ve bu iletişimi geliştirin.

4. Aşkı, saygı ve ilgiyle besleyin.

Belki eşinize âşık olduğunuzu söyleyebilirsiniz, fakat aşkın ne olduğunu tam olarak ifade edemezsiniz. Aşk gibi başka bir duygu yoktur, çünkü o saygı, ilgi, bağlılık ve bağışlama gibi duyguların birleşiminden oluşur. Diğer bir ifade ile aşkınızı eşinize hissettirirken, bu bileşimde yer alan duyguları göz önünde bulundurmalı ve varsa eksiklerinizi tamamlamalısınız. Eğer eşiniz onunla yeterince ilgilenmediğinizi ya da ona yeterince saygı göstermediğinizi söyleyip üzülüyorsa, bir şeyleri eksik yaptığınızı anlayabilirsiniz.

5. Her zaman birbirinizi destekleyin.

Asla eşinizi desteksiz bırakmayın. Konu ne olursa olsun unutmayın ki eşinizin her zaman en yakınındaki insanın desteğine ihtiyacı vardır. Yalnız kaldığınız zamanlarda fikir ayrılıkları yaşasanız da, dışarıya karşı her zaman tek vücut görünmeyi ihmal etmemelisiniz. Diğer bir ifade ile dışarıya sorunlarınızı da anlatmamalı ve belli etmemelisiniz. Bu tür durumlar yalnızca evliliğin yıpranmasına neden olur.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir