Mutlu Bir Evliliğe Sahip Olmanın 10 Sırrı

Günümüzde aile içi huzursuzluklar ve boşanmalar giderek artarken, birçokları için mutlu evlilik sadece bir hayaldir. Ancak gerçekte mutlu evlilikbir hayal veya şans değil; çaba, emek, sabır, özveri, uzlaşma, anlaşma ve önemsemenin bir ürünüdür. Mutlu evliliğin sırrı bir ilaç terkibi gibi karışık olabilir, ancak yinede mutlu bir evliliğe sahip olmanın bazı evrensel sırları vardır. Biraz sevgi, saygı, güven, biraz eşlerin mutlaka vermesi gereken ödünler ve yapması gereken fedakârlıklar, biraz duygusal istikrar ve destek, biraz karşısındakinin verme ve alma ihtiyacını tanıma, biraz finansal güvenlik iyi bir evlilik ilacını oluşturan karışım olarak belirlenebilir. Mutlu evlilik temelde 3 grup unsur üzerine kuruludur;

 1. Sevgi, saygı, şefkat
 2. Beğenilme, onaylanma, hayranlık
 3. Arzulanma

Bu grup 3 unsur birbiriyle etkileşim içindedir ve doyumlu evliliklerde uygun bir denge hali içerir. Eğer evlilikte bu unsurdan sadece biri ya da ikisi söz konusu ise, çiftlerin bir arada olmalarını sağlayan bağ olabilir ama tam olarak mutluluk ve doyum veren bir birliktelikten söz edilemez. Evlilikte mutluluğun kolay ve kestirme bir yolu yoktur ama ona doğru giden yavaş ve çetin bir yol vardır. Yukarıdaki 3 grup unsurun temelinde, mutlu bir evliliğe sahip olmanın 10 sırrı şunlardır;

 1. Eşini olduğu gibi kabullen ve onu değiştirmeye çalışmamak.
 2. Yaşanan her sıkıntıda kendinin de hatalı olduğunu unutmamak.
 3. Kendinde hatalı bulduğun davranışlarını değiştirmeye çalışmak.
 4. Sürekli eşini suçlamaktan vazgeçmek.
 5. Her zaman haklı olmak yerine, mutlu olmayı seçmek.
 6. Koşulsuz sevmek ve kabullenmek.
 7. Değişim için karşılık beklememek. Sabırla ve inançla sadece kendini değiştirmeye çalışmak.
 8. Şunu hiçbir zaman unutmamak; insanın gücü yalnızca kendini değiştirmeye yeter, karşındakini değil.
 9. Tartışmaları, anlaşmazlıkları ve fikir ayrılıklarını dozunda tutmak, sorunları kavga etmeden iletişim ile çözmeye çalışmak.
 10. Evlilik, işlerden arta kalan zamanda idare edilebilecek bir kurum değildir. Dolayısıyla o’na vakit ayırmak.

Mutlu evliliklerin sırları herkese ve her topluma göre değişkenlik gösterebilir, ancak dünyanın her yerinde tüm ilişkilere uyan bazı “iyi geçinme kuralları” vardır.
 Örneğin; sevgi, saygı, güven, yakınlık, mahremiyet ve cinsellik eşleri bir arada tutan, evliliği yürüten çok önemli unsurlardır. Çoğu insan sevginin bir duygu olduğunu sanır, oysa sevgi duygudan ziyade bir mevcudiyet biçimidir. Bu nedenle önemli olan ideal eşi bulmak değil, daha sevgi dolu ve gerçekçi bir insan olabilmektir.

Olgun sevgi, “eşlerin birbirine dikkat, kabul, takdir, şefkat sunması” ve “kendileri olmakta özgürlük tanıması” üzerinde yükselebilir. Bunlar sağlandığında evlilik, çocukluk yaralarının kanatıldığı bir arenaya değil, bu yaralara merhem olunabilen kutsal bir ilişkiye dönüşebilir. Bu nedenle evlilik çok önemli bir kurumdur, işlerden arta kalan zamanlarda idare edilebilecek bir kurum değildir.

Evliliği sürdürmek için bazı “temel iletişim becerileri” vardır, bunlar sonradan öğrenilebilir şeylerdir. İletişim; hak vermeseniz de anlayarak dinlemek, düşünce ve duyguları suçlamadan paylaşabilmek, samimi ve dürüst olarak karşı tarafı adam yerine koymak, fikirlerine ve tercihlerine saygı duymaktır. Böyle bir iletişim becerisini kazanmak zaman alabilir ama her eğitim seviyesinden insan bu becerileri öğrenebilir ve kendini geliştirilebilir.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir