Kocanızın Sizden Uzaklaşmasının 5 Nedeni

Uzun süredir evlisiniz, aynı evin içinde yaşıyorsunuz, fakat kocanızla aranızdaki mesafe her geçen gün artıyor. Yıllar içinde eskimek, çocuk sahibi olmak, yıpranmak ve hayatın getirmiş olduğu birtakım zorluklar evlilik yaşantısına olumsuz etki yapabilir. Bazı ilişkilerde eşlerin arası zaman içinde yavaş yavaş açılırken, bazı ilişkilerde ani bir uzaklaşma yaşanabilmektedir. Genellikle her iki durumda da erkek, evliliğine duygusal olarak yatırım yapmaz hale gelir ve evine yabancılaşır. Bu noktada fiziksel bir ayrılık söz konusu olmasa da, eşler birbirinden duygusal olarak ayrı düşebilir. Bu duruma gelmiş kadınlardan en çok “Sanki eşimle aramda görünmeyen bir buz dağı var ve her geçen gün kocam benden uzaklaşıyor.”, “Kocamla konuşmayı denedim ama bu konuyu hemen kapatmak istiyor.”, “Artık onun beni sevdiğinden emin değilim.” gibi şikayetler duyulmaktadır.

Peki, evlilikler bu noktaya nasıl ulaşır da erkekler eşlerinden uzaklaşır? İşte kocanızın sizden uzaklaşma nedenleri:

1. Kocanızı yeterince takdir etmiyor olabilirsiniz.

Sağlıklı bir evlilik hayatında erkekler eşleri tarafından saygı görmek ve takdir edilmek isterler. Kocanız doğrusuyla yanlışıyla sizin tarafınızdan sevildiğini hissetmeye ve yaptığı iyi şeylerden dolayı takdir edilmeye ihtiyaç duyar. Şimdi, evde eşinizle olan ilişkinizi bir gözden geçirin. Eşinizin yanlış ya da eksik yaptığı şeylerden dolayı devamlı şikayet mi ediyorsunuz? Sürekli onu eleştiriyor ve sesinizi mi yükseltiyorsunuz?

Şikayet ve eleştiriler, saygı ve takdir edilmenin yerini aldığında, evlilik yaşantısı uyarı sinyalleri vermeye başlar. Eğer ilişkinizde eşinizi bolca tenkit ediyor ve olumlu yönlerini hiç görmüyorsanız, evliliğinizi tehlikeye atıyorsunuz demektir. Durumu kurtarmak için eşinizin negatif yönleri yerine pozitif yönlerine odaklanın ve onu takdir etmeyi bilin. Bu ufak değişiklikten sonra eşinizle aranızdaki ilişkinin değiştiğini hissedeceksiniz.

2. Cinsel yaşantınız mükemmel gitmiyor olabilir.

Evlilikte mutlu olmanın en önemli parçalarından biri, karşılıklı yakınlığı arttıran cinsel yaşantıdır. Fakat evlilik hayatının ilerleyen dönemlerinde çocuklar, iş, yorgunluk ve çiftlerin birbirlerine karşı heyecan duymaması gibi nedenler cinselliği olumsuz yönde etkilemektedir. Cinsel yaşantının iyi gitmemesi ise evliliğin sarsılmasında ve kocanızın sizden uzaklaşmasında önemli etkenlerden biridir.

Cinsel yaşantınızın eskisi gibi hareketli olmadığını düşünüyorsanız, acilen bunu yeniden canlandırmanın yollarını aramalısınız. Eşinizle de durumu sakin bir şekilde konuşmalı, cinselliğin her ikiniz için de ne kadar önemli olduğunu belirtmeli ve sorunun neden kaynaklandığını bulmaya çalışmalısınız. Eğer eşinizin sizden özel bazı istekleri varsa bunları onu yargılamadan anlamaya çalışmalısınız. Örneğin; evin içinde tuhaf giysilerle dolaşıyor ve kendinize bakmıyorsanız bu durum eşinizin sizden soğumasına neden olabilir. Onun bu rahatsızlığını ortadan kaldırmak için evin içinde de iyi giyinmeye özen gösterebilirsiniz.

3. Kendinize bakmıyor olabilirsiniz.

İlişkiye ilk başladığınız zamanları bir düşünün. Kendinize ne kadar özen gösteriyordunuz öyle değil mi? Hala aynı şekilde kendinize dikkat ediyor musunuz? Ne yazık ki, kadınların büyük çoğunluğu evlendikten bir müddet süre sonra “Beni beğenen beğenmiş.” ya da “Evli değil miyiz, beni her halimle sevmeli!” gibi düşüncelere kapılıp kendini hem dış görünüş hem de kişisel gelişim anlamında geliştirmeyi bırakmaktadır. Bu gerçekten evliliğe zarar veren yanlış bir düşünce biçimidir ve acilen değiştirilmelidir.

Eğer eskisine nazaran daha kilolu ve bakımsız olduğunuzu ve artık uğraştığınız herhangi bir hobinin olmadığını düşünüyorsanız, kendinize çeki düzen verme zamanı geldi demektir. Öncelikle düzenli ve sağlıklı beslenme şekli edinerek ve spor yaparak vücudunuzu eski formuna kavuşturmak üzere bir plan yapın. Bunun yanında kendinizi farklı alanlarda geliştirebileceğiniz hobiler edinin. Bir müddet sonra eşinizle aranızdaki buzların erimeye başladığını fark edebilirsiniz.

4. Kocanızın başka öncelikleri olabilir.

Kocanızın sizden uzaklaşmasının nedeni belki de hayatında daha önemli gördüğü önceliklerin olmasıdır. Yoğun ve yorucu bir işte çalışmak, kariyer beklentileri, çocuklar, bakıma muhtaç yaşlı anne-baba, arkadaşlar ya da hobiler eşinizin evliliğe yeterince vakit ayırmasını engelliyor olabilir. Eğer eşinizin böyle bir sebepten dolayı sizden uzaklaştığını düşünüyorsanız, onunla konuşma vakti geldi demektir.

Müsait zaman belirleyip sakin bir şekilde eşinize neler hissettiğinizi ve evliliğinizin daha sağlıklı bir şekilde yürümesi için birlikte daha fazla kaliteli zaman geçirmeniz gerektiğini belirtin. Eşiniz sizin konuşmalarınızdan sonra bazı sebepler öne sürerse, bunları ortadan kaldırmak için birlikte pratik çözüm önerileri bulmaya çalışın. Ama eşiniz halinden memnunsa, sizin hislerinizi anlamayabilir ve “Saçmaladığının farkında mısın?” ya da “Şimdi böyle şeyler konuşmanın hiç sırası değil.” gibi sözlerle ortamdan uzaklaşabilir.

5. Kocanızın bir sevgilisi olabilir.

Eşlerin karşılıklı olarak birbirlerinin duygusal ve fiziksel ihtiyaçlarını karşılaması evliliğin sağlıklı bir şekilde devam etmesi için oldukça önemlidir. Kocanız artık sizin duygusal ve fiziksel ihtiyaçlarınızı karşılamayı bıraktı ve sizi hiç umursamıyorsa hayatında başka bir kadının varlığından şüphe edebilirsiniz. Özellikle eşinizle aranız iyi bir şekilde devam ederken, onda aniden meydana değişiklikler, örneğin; sizi ihmal etmesi, evi ve çocuklarıyla ilgilenmeyi bırakması, hiç adeti olmamasına rağmen eve geç gelmeye ve şehir dışına çıkmaya başlaması, onun sizi aldatıyor olabileceğine dair ufak belirtilerdendir. Eğer böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız, ona hissettirmeden olayı araştırmalı ve kesin sonuca ulaşmalısınız. Böylelikle şüphelerinizden kurtulur ve nasıl bir yol izleyeceğinize karar verebilirsiniz.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir