Kırılan Kalbinizi Onarmanın 5 Yolu

Hangi nedenle olursa olsun sevgilinizle ayrıldıktan sonra kalbinizin kırılması hayatta yaşayabileceğiniz en kötü olaylardan birisidir. Kırılan kalbin onarılması edilmesi hiçte kolay bir iş değildir. Ancak hayatın akışına ayak uydurabilmek ve hayatın güzelliklerini yeniden keşfedebilmek için kırılan kalbinizi sizden daha iyi kimse iyileştiremez.  Aşağıdaki yazıda, kırılan kalbinizin 5 adımda nasıl tamir edebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

1. Sevgilinizle ilişkinizin bittiğini kabul edin.

Kırılan kalbinizi onarmanın ilk adımı, artık sevgilinizle ilişkinizin bittiğini kabullenmektir. Sevgilinizle ilişkinizin bittiğini kabullenmemek, sizi acı içinde kıvrandırmaktan başka hiçbir işe yaramayacaktır. İlişkinin bittiğini ne kadar erken kabullenirseniz, o kadar çabuk kendinizi toparlayabilirsiniz. Unutmayın, siz acısıyla–tatlısıyla bir ilişkiyi geride bıraktınız ve artık hayatın güzelliklerini keşfetmek için yeniden yola çıktınız. Bunun için bir an önce eskiyi düşünerek yaşamayı bırakın ve yeniliklere yelken açın.

2. Kendinizle vakit geçirin.

Kırılan kalbi onarmanın ikinci adımı ise bir müddet kendinizle vakit geçirmenizdir. Kesinlikle eski ilişkinizin hemen ardından yeni bir ilişkinin içine atlamayın. Bir çok insan eski ilişkisine tepki amaçlı olarak ayrılık sonrası hemen yeni bir ilişkiye başlar. Burada kendinize haksızlık ettiğiniz gibi, yeni sevgilinize de çok büyük haksızlık etmiş olursunuz. Hele ki eski sevgilinize karşı hala içinizde birşeyler varken yeni bir ilişkiye başlamış iseniz, kendinizi daha kötü psikolojik durumlara sürüklemiş olursunuz. Burada yapmanız gereken tek şey, kendinize vakit ayırmaktır.

3. İçinizdeki hüzün ve üzüntüyü doya doya yaşayın.

Kırılan kalbi onarmanın üçüncü adımı ise içinizdeki hüzün ve üzüntüyü yaşamaktır. Evet, yanlış duymadınız. Biraz hüzün ve üzüntü yaşamanızı tavsiye ediyorum. Sevgilisiyle olan ilişkisini bitirmiş bir kişi olarak muhtemelen hüzün ve üzüntü duyguları ile dolmuşsunuzdur. Bu duygulardan sağlık bir şekilde kurtulmak gerekir. Bu da bu duyguları yaşayarak gerçekleşir. Bunun için en iyi yöntemler; içinizdeki hüzün ve üzüntüyü yazarak dışarı atmak veya sizi iyi anlayacak yakın dostlarınızla dertleşmek olabilir. Eğer içinizdeki bu duyguları sağlıklı bir şekilde dışarı atamazsanız, kırılan kalbinizi tamir etmek sizin için çok zor olacaktır.

4. Kendinizi geliştirin.

Kırılan kalbi onarmanın dördüncü adımı, kendinizi geliştirmektir. Eski sevgilinizle ilişkiniz sırasında, zamanınızın çoğunu sevgilinize harcamışsınızdır. İşte şimdi zamanı kendinize harcamanın zamanıdır. Sıklıkla kendinizi mutlu edecek ve kişisel gelişiminize yardımcı olacak şeylerle ilgilenin. Örneğin; yeni bir hobi edinmek veya bir fitness salonuna yazılıp düzenli spor yapmak sizin için oldukça yararlı olacaktır. Buradaki amaç, eski sevgilinize dair geçmişinizi bir kenara bırakıp, tüm ilgi ve alakayı kendi üzerinize vererek, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlamaktır. Biliyorum, eskiyi unutmak, acıyı dindirmek kolay olmayacaktır ama bunu başarmak için kendinizi zorlamalısınız. Bu tip bir kişisel gelişim uğraşı; hem kafanızı meşgul edecek, hem de ayrılık sonrası yeni hayata sizi daha iyi ve özgüvenli bir şekilde hazırlayacaktır.

5. Umudunuzu asla kaybetmeyin.

Kırılan kalbin onarmanın beşinci ve son adımı ise her zaman pozitif olmak ve geleceğe umutla bakmaktır. Unutmayın, siz kendiniz için herkesten daha önemlisiniz. Yanınızdaki ve çevrenizdeki diğer insanlar sadece sizi mutlu etmek için varlar. Sizi mutlu etmek yerine üzen kişilerden her zaman uzak durun. Siz geleceğe dair olumlu ve umutlu olursanız, birgün yeniden sevebileceğiniz kişi mutlaka karşınıza mutlaka çıkacaktır.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir