Kadın – Erkek İlişkilerinde Büyük Yaş Farkı Neden Önemlidir?

Toplumdaki genel görüşe göre, erkekler kendilerinden yaşça küçük kadınlardan hoşlanırlar ve kadınlar da kendilerinden yaşça büyük erkekleri daha çekici bulurlar. Tabi birçok yetişkin de uzun süreli ilişkiler için yaşın birbiriyle uyumlu olması gerektiğini düşünmektedir. Şimdi ben de kendi bakış açımla gönül ilişkilerinde aradaki yaş farkının neden önemli olduğunu açıklamaya çalışacağım.

Kenan’dan bir soru:

Merhabalar. 46 yaşında emekli bir erkeğim. Geçenlerde Instagram’dan bir kız ile tanıştım ve ondan çok etkilendim. Ona duygularımı belli etmeye çalıştım, ama o aradaki yaş farkı nedeniyle benimle bir ilişkisi olamayacağını, fakat arkadaş olabileceğimizi belirtti. Etkilendiğim bu genç kızla arkadaş olmak istemiyorum, ona karşı daha farklı duygular hissediyorum. Sizce ne yapmalıyım. Kızın yaşı henüz 21.”

Kenan’a önerim:

Merhaba Kenan,

1. Tanıştığın genç kız seni ondan yaşça büyük olmana rağmen “arkadaş” kategorisine bile koyduysa şanslısın demektir. Çünkü bu kadar büyük bir yaş farkı ile insanların arkadaş bile olabileceğini düşünmüyorum.

2. Kendinden yaşça küçük kızlarla birlikte olmak isteyen erkekler toplumda çok iyi algılanmazlar. Neden? Çünkü bu erkeklerin olgun kadınları idare edebilecek yetileri olmadığı ve dolayısıyla kendilerinden yaşça çok küçük kızlarla birlikte oldukları düşünülür. Tamam, gençlik güzeldir ve senin de dikkatini çeken şey bu güzellik. Fakat birlikte olduğunda, senden yaşça küçük bir kızla paylaşacağın ne olabilir ki? Cevap: hiçbir şey!

3. Bana göre kızla aranda çok büyük bir yaş farkı var. Koskoca 25 yaş! Fakat bu kız 60 yaşına gelse ve sen de o sırada 85 yaşında olsan, aradaki yaş farkı o kadar önemli değildir. Çünkü artık o da olgunlaşmış, hayatı görmüş geçirmiş olacaktır.

İlişkilerde yaş farkı neden önemlidir? Çünkü:

1. Hayat tecrübesi

Yaş farkının fazla olduğu ilişkilerde en önemli boşluklardan birini, taraflardan birinin hayat tecrübesinin fazla, diğerinin ise henüz tecrübesiz olması oluşturmaktadır. Örneğin; yaşı büyük olan taraf “ununu elemiş, eleğini asmış”, belki emekli olmuş ve hayattan artık huzurdan başka pek bir beklentisi bulunmamaktadır. Diğer taraftan yaşı genç olan taraf henüz okul, kariyer, seyahat, eğlence ve daha sonra evlilik ve çocuk hayalleri kurmaktadır. Diğer bir ifade ile enerjisi ve hayattan beklentileri çok yüksektir. Bu noktada iki tarafın yaşamdan beklentileri birbirleri ile çatışmaktadır.

2. Hastalık ve sağlık

Erkeklerde belirli bir yaşı geçtikten sonra çeşitli sağlık sorunları kendini göstermeye başlamaktadır. Özellikle 50 yaşındaki erkeklerin 30%’unda, 60 yaşındaki erkeklerin 50%’sinde başlangıç şeklinde kendini gösteren prostat, bir müddet sonra erkeklerin cinsel yaşamlarını da etkilemektedir. Bu durum da yaş farkı fazla olan çiftler arasında bir uyumsuzluk ve huzursuzluk yaratmaktadır.

3. Kompleks

Orta yaşlı bir erkek ve genç bir kızın kol kola yürüdüğünü bir düşünsenize… Sanki birbirine çok düşkün bir baba ve kızını andırmazlar mı? Özellikle sosyal ortamlarda, örneğin bir alışveriş merkezinde, satış personelinin genç kıza “Babanız çok zevkli sizin için bunları seçti.” demesi son derece utanç verici bir durum meydana getirdiği gibi, erkekte de yaşlılık kompleksi meydana getirir. “Densize bak, ben o kadar yaşlı mı görünüyorum?” diye homurdanmalar zamanla huzursuzluğa yol açar.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir