İlk Buluşmada Konuşmayı Yönetmek için 4 Basit Tavsiye

İlk buluşma, hem kadın hem de erkek için son derece sıkıntı verici olabilir. Çünkü her iki taraf da çok gergindir ve iyi bir izlenim oluşturmaya çalışıyordur. Taraflar kendilerini gergin hissettiklerinde ve kendilerinden emin olmadıklarında, “konuşup rezil olmaktansa, susarım daha iyi” diye düşünmekte ve ortaya kötü bir manzara çıkmaktadır. Çünkü hiç konuşmamak da durumu kurtarmaz. Hatta hiç konuşmayarak, aptal bir duruma düşersiniz. Bunun yerine, ilk buluşmada konuşmayı nasıl yöneteceğinizi öğrenmelisiniz. Buna göre, bir ilk buluşmada konuşmayı yönetmek ve iyi bir izlenim oluşturmak için şu 4 basit tavsiyeyi yerine getirmeniz yeterlidir;

1. Bir kadeh hafif içki ile başlayın.

Bu kesinlikle sarhoş olun anlamına gelmez. Ama her iki taraf da çok gerginse ve biraz rahatlamaya ihtiyacı varsa, birer kadeh şarap yumuşamayı sağlar. Bunun için ilk buluşmanızı romantik bir restoranda, mum ışığında yemek yiyerek ve şaraplarınızı yudumlayarak geçirebilirsiniz. Tabi dikkat etmeniz gereken bir nokta, karşınızdaki insanın alkol kullanıp kullanmadığıdır. Bunu bilirseniz daha sağlıklı bir ilk buluşma geçirebilirsiniz.

2. Onu tanımak için sorular sorun.

Muhabbeti akıcı hale getirmenin en iyi yolu, soru sormaktır. Ona; nerede, kiminle yaşıyor?, ne iş yapıyor?, ilgi alanları neler?, en çok gitmek istediği yer neresi? ve seyrettiği en güzel film hangisi? gibi sorabileceğiniz birçok soru bulunmaktadır. Bu tür sorular her iki tarafın da birbiri hakkında merak ettiği yanıtları içerir. Soruyu sorduğunuzda karşınızdaki kişinin yanıtını dikkatle dinlemeyi ihmal etmemeli ve başka yerlere bakmamalısınız. Konuşma esnasında göz kontağı kurmak çok önemlidir. Bunun yanında aynı soru mutlaka size de geleceğinden, buna hazırlıklı olmalısınız. Bu şekilde konuşmayı daha akıcı ve rahat hale getirmek mümkündür.

3. Onun sorularına karşı dürüst cevaplar verin.

İlişkinin gidişatı açısından ilk buluşmada dürüst olmak çok önemlidir. Asla kendinizi olduğunuzdan farklı göstermeye çalışmamalısınız. Fakat bu demek değildir ki, ilk buluşmadan tüm sorunlarınızı karşınızdakine anlatın. İlk günden ağır konulara girmek, ikinci buluşma şansınızı yitirmenize neden olur. Her şeyin bir zamanı olduğunu unutmayın ve hiçbir konuşmada ya da davranışta aşırıya kaçmayın.

4. Eski ilişkilerinizden bahsetmeyin.

İlk buluşmada bahsedilmemesi gereken noktalardan biri eski kız arkadaş, eski erkek arkadaş ya da eski eştir. Belki laf lafı açar ve konu eski ilişkilere gelebilir, fakat öyle bile olsa bu konunun üzerinde pek durmamak gerekir. Kadınlar “eski kız arkadaşım” diye başlayan, erkekler de “eski erkek arkadaşım” diye başlayan cümlelerden hiç hoşlanmazlar.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir