İlk Aşk Acısından Kurtulmak için 9 Öneri

Kalbinizi yerinden çıkaracak kadar sizi heyecanlandıran ve mutlu eden ilk aşkınız sona erdi. Hele ki, bu ilişkiniz yeni sona erdiyse, kendinizi çok kötü hissetmeniz normaldir. Sanki kalbiniz yüzlerce parçaya bölünmüş gibi acı çekersiniz ve onu içinizden söküp atmanın mümkün olmadığını düşünürsünüz. Fakat bu acıyı yaşayan yalnızca siz değilsiniz. Ayrıca hayatın tüm hızıyla devam ettiğini ve sizin de ona adapte olmanız gerektiğini unutmamalısınız. Dolayısıyla ömrünüzün sonuna kadar onu beklemeniz ve anmanız mümkün değildir. Bunun için bir an önce şu 9 öneriyi dikkate alarak bu aşk acısından kurtulmalısınız.

1. İlkler her zaman özeldir.

İlk tecrübeler her zaman özeldir ve hatırda kalır. Bunun için kendinize kızmanıza ya da unutmak için kendinizi zorlamanıza gerek yok. Bu, dünyada yaşayabileceğiniz ilklerden sadece biridir. Belki bugün acınız çok yenidir. Fakat belirli bir zaman sonra acınız hafifleyecek ve hatta yok olacaktır.

İlk aşk, tıpkı yeni bir ülkeye ya da şehre yapılan ilk ziyaret ya da heyecan verici diğer ilk tecrübeler gibidir. İlk aşkın unutulmaması romantik bir efsane değil, bilimsel bir gerçektir. Bu durum diğer yaşadığınız ilk ve özel tecrübeler için de geçerlidir. İnsan beyni birçok şeyi unutabilir ama yaşadığı “ilkleri” kolay kolay unutmaz. Bu nedenle onu unutmak için kendinizi boşuna zorlamayın, yoksa daha fazla zihninize kazınır.

2. Bu dünyanın sonu değildir.

Evet, bu durum gerçekten insanın canını acıtıyor. Ama hala hayatta olduğunuzu ve hayatın hiçbir engel tanımadan devam ettiğini unutmayın. Eğer zihninizi tazelemeyi başarırsanız, bu acılara karşı güçlü bir şekilde ayakta durmayı başarabilirsiniz.

Eminim hayatınız boyunca birçok “en iyi” arkadaşınız olmuştur. Yıllar içinde bunlardan nasıl ayrı kaldığınızı bir düşünün; kimisi evlendi, kimisi farklı bir şehirde iş buldu ve hatta kimisi yurtdışına gitti. Nasıl ki, onlar gitti ve siz yine yaşamaya ve arkadaş edinmeye devam ettiyseniz, ilk aşkınız gittikten sonra da aynısını yapacaksınız.

3. Arkadaşlarından yardım almalısın.

İlk aşkınızdan ayrıldıktan sonra yeni bir ilişkiye başlamak için gerekli olan motivasyonu hissetmemeniz son derece normaldir. Fakat ayrılıktan sonra kendinize gelmenizde, arkadaşlarınızın çok büyük etkisi olacaktır. Onlarla daha fazla zaman geçirin ve güvenilir bir arkadaşınıza neler hissettiğiniz konusunda içinizi dökün. Bazen konuşmak bile kendinizi daha iyi hissetmenize yardım eder.

Tabi arkadaşlarınızın yanında sürekli depresif hareketler sergilemeniz de bir müddet sonra onların sizinle birlikte vakit geçirmek istememelerine neden olabilir. Bu nedenle sakin olun, arkadaşlarınıza sinirli davranmayın ve onları gereğinden fazla sıkmamaya özen gösterin.

4. Eski sevgilinizi geri getirmeye çalışmayın.

İlk aşk özel olsa da, yaşantınız için her zaman doğru olduğu söylenemez. Belki de hayatınızdaki gerçek aşk daha ilerleyen zamanlarda gelecektir. Bu nedenle genç bir aşık olarak hayatınızın geri kalanını onu düşünerek ve geri elde etmek için vakit harcayarak geçirmemelisiniz. Fakat yine de “gönlüme söz geçiremiyorum ve elimde bir fırsat olsa eski sevgilimi geri elde etmek isterdim” diyorsanız, buraya tıklayın.

5. Bundan bir ders çıkarın.

İlk aşkınız çok acı bir şekilde sona ermiş olabilir. Fakat bu durumu yaşayanın yalnızca siz olmadığını bilmelisiniz. Birçok kişinin de ilk aşkı tıpkı sizinki gibi sona eriyor. Tabi duruma iyi tarafından bakacak olursak, bu kalp kırıklıkları size daha iyi bir ilişkiye sahip olmak için hayatınızın geri kalanında mükemmel bir tecrübe sağlayacaktır. Bu nedenle yaşadığınız ayrılığa iyi bir tecrübe kazanacağınız bir ders gibi bakın.

6. Değerlendirme yapın.

Ayrıldıktan sonra, ilişkinizde nerede neyin yanlış gittiğini düşünün. Neden sevgiliniz sizden ayrılmak istedi? Hangi konuda sevgilinizi sinirlendirdiniz? ya da onun yaptığı hatalar nelerdir? Bu şekilde geçmiş ilişkiye eleştirel bir gözle bakmak, varsa hatalarınızı tekrarlamamanız ya da nasıl bir sevgilinin size göre olduğunu anlamanız açısından önemlidir.

7. Eski sevgilinizden uzak durun.

Bunun çok zor olduğunu düşündüğünüzü biliyorum. Fakat şu anda bir şeye bağımlı olmuş hasta bir insan gibi siz de sevgilinize karşı bir bağımlılık yaşıyorsunuz. Bu nedenle ondan uzak durmanız, bu üzüntünün kaynağından kurtulmanız için size büyük fayda sağlayacaktır.

8. Aşkın ne olduğunu anlayın.

Şimdiye kadar yalnızca bir sevgiliniz oldu. Eğer ilk sevgilinizle karşılaşmasaydınız aşk diye bir şeyden haberiniz olmayacaktı. Şimdi aşkın varlığını bilen biri olarak bundan sonraki ilişkilerinizde daha dikkatli ve mantıklı seçimler yapabilirsiniz.

9. Üstesinden geleceksiniz.

Zaman her şeyin ilacıdır. Şöyle bir düşünün, acınız çok sevdiği bir yakınını toprağa vermiş bir insanın acısından daha mı büyük? Onlar ömürleri boyunca o insanı göremeyecekleri halde bir müddet sonra acıları diner ve hayatları normale döner. Hal böyle iken, sakın şu anda yaşadığınız acının ömrünüz boyunca sizinle birlikte olacağını sanmayın. Zamanla tüm acılar unutulur.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir