İlişkinizin Kötüye Gitmesinin 3 Sebebi

Mükemmel ilişkiniz bir süredir kötüye gitmeye başladı. Peki, yanlış olan şey nedir? İşin doğrusu bir ilişkinin kötüye gitmesi için bir değil birden fazla sebep olabilir. Bununla birlikte, bir ilişkiyi kötü etkileyen en önemli 3 sebep şunlardır;

1. İletişimsizlik

Tüm ilişki sorunlarının temel problemi iletişimsizliktir. Çiftler canlarını sıkan şeyler konusunda hiç konuşmayan, ne varsa içlerine atan ve bir müddet sonra büyük bir patlama yaşayan çiftlerin varlığı malumdur. Bunun yanında doğru düzgün konuşmak dururken ufacık şey yüzünden kavga çıkaran ve birbirlerini kıran çiftler de vardır. Her zaman orta yolu bulabilmek ve yeri geldiğinde karşıdaki insanın kusurlarını kapatabilmek oldukça önemlidir. Yoksa bir taraf kaba bir şekilde “sen şunu eksik yaptın” der, diğer taraf da “ sen de bunu yanlış yaptın” diye karşılık verir ve kavga çıkar. Genellikle bu tür kavgaların sonu ayrılıktır. Bu nedenle anlayışlı ve kibar olmak, karşıdakini incitmeden bir şeyleri söyleyebilmek çok önemlidir.

2. Bencillik

Bir problem üzerine konuşmak yeterli değildir. Aynı zamanda her bir problemin çözüme kavuşması da gerekir. Eğer taraflardan biri problemi çözmek yerine “her şey benim istediğim gibi olacak, sen yorum yapma ve uygula” şeklinde diretiyorsa, burada bir bencillik söz konusudur. İlişkiler uzlaşma gerektirir, fakat bu demek değildir ki hep bir tarafın dediği olunca uzlaşma gerçekleşecek. Bu nedenle her iki tarafın da sakin olması, bencilliği bir tarafa bırakması, incitici sözlerden uzak durarak bir orta yol bulması gerekir. Yoksa hiç kimse hayvan değildir ki, kötü söz söyleyerek onu hizaya getirebilesin.

3. Maddi Sorunlar

Kabul edin ya da etmeyin neredeyse tüm ilişki problemlerinin altında bir para sorunu yer alır. Her iki taraf da zaman içinde para sorunu üzerine odaklanır. Özellikle bir taraf harcayan ve diğer taraf parayı saklayansa bu bir yerde patlar. Örneğin; ilişkide sürekli harcayan taraf erkekse, kadın olarak sakın bunu alışkanlık haline getirmeyin. Bir gün erkek arkadaşınız size mutlaka “giydiğin donu bile ben alıyorum” şeklinde incitici bir söz söyler. Böyle bir durumla karşılaşmamak için çiftlerin para konusunda müşterek davranmaları tavsiyemdir.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir