İlişkilerin 5 Genel Problemi ve Çözümleri

İlişkinin giriş aşamasında genellikle çiftlerin birbirlerine olan toleransı fazladır. Fakat zaman geçtikçe resmiyetin yerini günlük davranışlar alır ve sorunlar ortaya çıkmaya başlar.  Buna göre, her ilişkinin kendi içinde karmaşık sorunları olabilir ve hiç kimse bir ilişkideki veya evlilikteki özel sorunların çözümlerine ilişkin tam doğru bir tahminde bulunamaz. Fakat bazı durumlar vardır ki, neredeyse her ilişkide yaşanır ve genel çözüm noktaları da aynıdır. Bu tip genel problemlerde, doğru çözüm yöntemleri geliştirilmezse, ilişki git gide yıpranır ve sonunda ayrılık yaşanır. İşte, her ilişkide ortaya çıkan bu 5 genel sorun ve çözümleri şunlardır;

1. İletişimsizlik

İletişimsizlik, tüm problemlerin başıdır. Çiftler arasında güçlü ve açık bir iletişim olması birçok sorunun konuşarak halledilmesine yardım eder. Çoğu zaman ortada büyük sorunlar olduğu için değil, yetersiz iletişim olduğu için yanlış anlaşılmalar yaşanmaktadır. Eğer bir tarafın verdiği mesaj diğer tarafta yanlış algılanıyorsa, çiftler arasında zamanla büyük bir boşluk meydana gelmeye başlar.

Tam olarak ifade etmesiniz bile sevgilinizin sizin ne hissettiğinizi anlayacağını düşünmeyin. İlişki içinde hoşlandığınız ve hoşlanmadığınız her şeyi onunla konuşabilin ki her iki taraf da birbirinin beklentisini anlasın.

2. Cinsellik

Cinsellik konusu sevgililerin  takıldığı ve problem yaşadığı alanlardan biridir. Örneğin; kadın evlilik dışı cinsel ilişkiye karşıyken, erkek bunun için evlenmeyi düşünmemektedir ya da partnerlerin cinsel yaşamdan istek ve beklentileri birbirlerinden farklı olabilmektedir. Tabi bu noktada yine çiftlerin birbirleriyle iletişim kurabilmesi ve fikir alışverişi yapabilmeleri önemlidir. Konuşmaktan çekinmek, mutluluğu engelleyen bir davranıştır ve ilişkilerin yıpranmasına neden olur.

3. Parasızlık

İlişkinin ilerleyen dönemlerinde maddi konular da çiftler arasında sorunlara neden olabilmektedir. Örneğin; “Benim param benim, senin paran senin.” mantalitesi, çiftlerin “bir” olmalarının önüne geçmekte ve ilişkideki güveni ve yakınlığı zedelemektedir.

Ortak ihtiyaçlar ya da bireysel ihtiyaçlar fark etmeksizin çiftlerin birbirlerine destek olması ilişkinin de güçlenmesini sağlar. Tabi bu demek değildir ki, bir taraf sürekli har vurup harman savursun ve diğer taraf sürekli harcasın. Dengeyi tutturabilmek her zaman iyidir.

4. Tartışmalar

İlişkilerde kaçınılmaz durumlardan biri kavga ve tartışmalardır. Hayatın güzel yanları olduğu gibi kötü yanları da olacaktır ki, güzelliklerin daha fazla kıymetini bilelim. Önemli olan her basit şeyi tartışmaya dönüştürmemek ve bu durumu alışkanlık haline getirmemektir.

5. Dürüstlük Olmamak

Dürüstlük ve şeffaflık bir ilişkinin her şeyidir. Özellikle uzun süren ciddi ilişkilerde, taraflar birbirlerinin söylediklerine kuşkusuz inanabilmelidir. Bir defa bile taraflardan birinin güven denen ince perdeyi zedelemesi, ilişkinin artık eskisi gibi olmasını engeller. Birlik olma duygusu, küçük bir yalanla bile birlikte yok olabilir. Bu nedenle, ilişkilerde doğruluk ve dürüstlük önem verilmesi gereken konulardandır.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir