Evlilikte Yalnızlık Hissinden Kurtulmanın 7 Yolu

Evlilik içinde kendinizi yalnız ve mutsuz hissettiğinizde, bunun üstesinden gelmek için yerine getirebileceğiniz 7 tane öneri bulunmaktadır. Bunlar;

1. Eşinizle konuşun.

Kendinizi yalnız ve mutsuz hissettiğinizde ilk yapmanız gereken şey, eşinizle bu konuyu konuşmaktır. Nasıl hissediyorsunuz ve düşünceleriniz neler? Eşinizin bunları bilmeye hakkı vardır. Çünkü sizin bu şekilde hissettiğinizden hiç haberi olmayabilir. Durumu fark ettiğinde ise size daha farklı davranabilir. Bu sebeple öncelikle iletişim kurmayı denemelisiniz.

2. Kendinizi iyice yalnızlığa sürüklemeyin.

Genellikle eşleri tarafından ilgi görmeyen kişiler, depresyona girip kendilerini iyice evlilikten soyutlarlar. Bu durum ilişkinin daha kötü hale gelmesine neden olabilir. Bu nedenle öyle hissetseniz bile, kendinizi iyice yalnızlığa sürüklemeyin. Aksine eşinizle daha fazla vakit geçirmek için fırsat yaratmaya çalışın.

3. Meşgale bulun.

Belki bir ilgi alanınız olmadığından canınız sıkılıyor ve kendinizi mutsuz hissediyor olabilirsiniz. Bu nedenle, yeni hobiler edinmek ve spora başlamak gibi zihninizi ve bedeninizi meşgul edecek faaliyetlere yönelin. Özellikle spor yapmak, kendinizi hem fiziksel hem de ruhsal olarak daha iyi hissetmenize yardım eder.

4. Yeni insanlarla tanışın.

Yeni insanlarla tanışmak ve arkadaşlıklar kurmak, farklı hayatların içine girmenize ve yeni şeyler öğrenmenize yardım eder. Bu şekilde eve geldiğinizde eşinize anlatacak yeni ve farklı konularınız olur. Bu durum eşinizle aranızdaki iletişimin de gelişmesine ve yalnızlık hissinizin gitmesine yardım eder.

5. Kendinize iyi davranın.

Evlilik içinde kendinizi yalnız hissetmeniz, kendinizi cezalandırmanız ve iyice yalnızlığa sürüklemeniz gerektiği anlamını taşımaz. Çoğu zaman yalnızlık hissinizde haklı bile olabilirsiniz. Bu nedenle depresif hareketlerden kaçının ve kendinize değer vermeyi ihmal etmeyin.

6. Başkaları ile dertleşin.

Başkaları ile dertleşin demek, her önünüze gelene evlilik içinde kendinizi yalnız hissettiğinizi söyleyin anlamına gelmez. Çünkü sorunlarınızı herkese anlatmakla insanlar sizin sorununuza çözüm getirmeyeceği gibi ilişkinizin daha da kötüye gitmesine neden olabilirler. Güvenilir ve tecrübeli bir arkadaşınız ya da yakınınıza bu konudan bahsedebilirsiniz. Hem içinizi döker rahatlarsınız hem de ondan iyi fikirler alabilirsiniz.

7. Problemin ne olduğunu bulmaya çalışın.

Evliliklerde yalnızlık eşinizle aranızda birtakım problemlerin varlığına işaret eder. Doğru çözümü bulabilmek için öncelikle problemin kaynağını keşfetmek gerekir. Bu durumun sizin duygu durumunuzdan mı, eşinizin bazı problemleri olmasından mı yoksa ilişkide 3. bir kişinin varlığından mı kaynaklandığını araştırmalısınız.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir