Evliliğinizin Heyecanını Arttırmanın ve Korumanın 20 Yolu

Çiftlerin büyük çoğunluğu karşılıklı bıkkınlıktan ve artık daha az iletişim kurmaktan şikâyet eder. Bu yazıda ilişkinizdeki heyecanı korumanın (ve arttırmanın) 20 harika yolunu bulabilirsiniz!

Genel olarak insanların ne düşündüğünü bir tarafa koyarsak, uzun süreli bir ilişkide heyecanı korumak hiç de kolay değildir. Çalışma hayatı, çocuklar, aylık ödenmesi gereken faturalar ve genel olarak yaşamın getirmiş olduğu diğer uğraşlar, ilişkinizdeki heyecanı can sıkıntısına dönüştürür. Artık ilk zamanlarda yaşanan o güzel, eğlenceli geceler yerini strese ya da sıkıntıya bırakır.

Birlikte geçirilen uzun yıllar çiftler arasında rahatlığa neden olur. Bu rahatlık her iki tarafın da çekici yanlarını adeta öldürür. Bir insanı çok iyi tanımak ve kendini adeta onun diğer yarısı gibi hissetmek belki de dünyanın en güzel duygusudur. Ama bu rahatlığın sınırını bilmek ve ilişkinin gerçek yapısını bozmasına müsaade etmemek çok önemlidir.

Peki, uzunca yıllar birlikte olduktan sonra ilişkinizdeki heyecanı nasıl arttırabilir ya da koruyabilirsiniz?

1. Birlikte yeni bir şeyler yapın.

Düşündüğünüzde, daha önce eşinizle birlikte yapmadığınız, ilgi çekici bir aktivite mutlaka aklınıza gelecektir. Belki bu daha önce gitmediğiniz bir yere seyahat etmek ya da daha önce tatmadığınız dünya mutfağından bir lezzeti denemek bile olabilir. Önemli olan size rutin günlerinizden farklı bir tat verecek bir aktivite bulmanızdır.

2. Eşinizle yeniden flört edin.

Yoğun programınızı hemen bir düzene sokun ve eşinizle gece dışarı çıkmak için vakit yaratın. Çocuklarınız varsa, onları bakıcıya ya da annenize emanet edin. Bu geceyi baş başa geçirebileceğiniz gibi planlayın. Belki romantik bir filme ya da anılarınızı tazelemek üzere ilk buluştuğunuz yere gidebilirsiniz.

3. Beklenmedik bir şeyler yapın.

Eşinizle sürekli evde mi buluşuyorsunuz? O zaman farklı bir şeyler yapmanın vakti geldi demektir. Bu akşam farklı bir şey yapın ve güzel bir şekilde giyinerek onu işten siz alın. Kısacası eşinizi şaşırtacak ve ikinize de farklı gelecek, normalde yapmadığınız bir şeyler yapın.

4. Egonuzdan kurtulun.

Mutlu bir ilişkide egoya yer yoktur. Aşkınızı ve sevginizi ifade etmekten, göstermekten asla çekinmeyin. Eşinizin size nasıl davranmasını istiyorsanız, öncelikle siz ona öyle davranın ve örnek olun. Yapılan yanlışları sürekli ısıtıp gündeme getirmekten vazgeçin. Çünkü canınızı sıkan konu her ne olursa onu hatırınıza getirerek önce kendinizin sonra eşinizin huzurunu bozmak ilişkinizde çözülmesi zor koca bir düğüm meydana getirir. En iyisi bazı şeyleri es geçip yaşantınıza devam etmeyi öğrenin.

5. Rutinin dışına çıkın.

Uzun süreli bir ilişkide heyecanı korumanın basit bir yolu rutinin dışına çıkmaktır. Eski kitapları sıkıcı bir şekilde okumaktansa, aradan bir sayfa açın ve o gün o hikâyeyi yaşayın. Diğer bir ifade ile her akşam aynı saatte mutfak masasına oturmak yerine, rastgele bir restoran belirleyip oraya gidin ya da bir şişe şarap ve mumlarla eşinize farklı bir gece yaşatın.

6. Açık bir diyalog başlatın.

Eşinizle bir araya geldiğinizde özgürce ve uzun uzadıya farklı şeylerden bahsedebilmek önemlidir. Tabi bu her gün gerekli gereksiz her konuda konuşup kafa şişirmek demek değildir. Her gün eşinizle bir araya geldiğinizde 15 dakika oturup sohbet edebiliyorsanız ne mutlu size. Bu sohbet konusu gelecekle ilgili ya da bir işin nasıl daha iyi çözümlenebileceği ile ilgili olabilir. Fakat günlük can sıkıcı, herhangi bir gelişme göstermeyecek bir konuda olmamalıdır.

7. Kendinizi ilişkinize verin.

Arada bir şöyle düşünün; eşinizle ayrılma noktasına gelmişsiniz ve her an onu kaybedebilirsiniz. Bu noktada eşinizi kaybetmemek ve onu başkasına kaptırmamak için neler yapardınız? İşte ilişkinizde bu sınırı her zaman düşünüp buna göre hareket ederseniz, ilişkiniz çok daha heyecanlı hale gelir.

8. Yıllar öncesini düşünün.

İlk tanıştığınızda eşinizi kendinize aşık etmek için neler yapardınız? Ona daha fazla mı özen gösterirdiniz? Daha mı çok severdiniz? O sizin hangi yönünüzü çok sevdiğini söylerdi? Şimdi bunlar üzerine biraz düşünün. Eminim ilişkinize heyecan katacak birçok ipucunu bu yıllarda bulabilirsiniz.

9. Birlikte sosyalleşin.

Bir insanla yaşamınızı birleştirmek demek, artık arkadaşlara ihtiyacınız yok anlamı taşımaz. Her iki tarafın da arkadaşlık kurmaya ve arkadaşlarıyla birlikte olmaya ihtiyacı vardır. Arkadaşlarla birlikte akşam yemekleri ve barbekü partileri gibi aktiviteler, tazelenmeye iyi vakit geçirmeye yardımcı olur. İlişkinize iyi bir hava katması için eşinizle birlikte sosyalleşmeye özen gösterin.

10. Seyahat edin.

Bazı zamanlar uzun dönemli ilişkinize heyecan katmanın bir yolu birlikte bir kaçamak yapmaktan geçer. Çok gitmek istediğiniz bir tatil merkezinde geçireceğiniz bir hafta, önünüzdeki 3-4 ay heyecanınızı korumanıza yardımcı olur. Hiçbir yere gidecek vaktim ya da param yok diyorsanız, bulunduğunuz şehrin favori otelinde bir gecelik yerinizi ayırtın ve aynı şehirde de olsa mutlaka bir kaçamak yapın.

11. Eşinize sürpriz yapın.

Eşinizi gülümsetmenin en iyi yollarından biri ona hediye vermektir. Bu hediyenin çok pahalı ya da aşırı gösterişli olması gerekmez. Bir sinemaya iki bilet ya da bir buket gül onu düşündüğünüzü ve sevdiğinizi göstermenin bir yoludur.

12. Birlikte öğrenin.

Eşinizle gerçekçi bir hedef belirleyin ve birlikte bu hedef üzerine harekete geçin. Örneğin; birlikte samba öğrenmek gibi sizi birbirinize yaklaştıracak ve birbirinizi motive etmenizi sağlayacak bir aktivite seçebilirsiniz.

13. Cinsel yaşantınıza önem verin.

İlişkilerin belki de en önemli kısmı cinselliktir. Uzun süren ilişkilerde çiftler birbirlerine olan heyecanlarını yitirebilir. Önemli olan farklı ortamlarda ve farklı iç çamaşırı ya da kostümler gibi aksesuarlarla cinsel yaşantınıza heyecan katmayı bilmektir.

14. Birbirinizi gördüğünüze sevinin.

Ne kadar meşgul olursanız olun, eşinizi mutlu etmek için mutlaka vaktiniz olmalıdır. Günün sonunda karınızı ya da kocanızı “faturaları yatırdın mı?”, “umarım şu işi yapmayı unutmadın.” gibi sorgulayıcı sözlerle karşılamak yerine güler yüzle selamlamak, ona sımsıkı sarılmak ve yanağına bir öpücük kondurmak onu mutlu etmeye yetecektir.

15. Tartışmayı bilin.

Tartışmalar, normal bir ilişkinin olmazsa olmazıdır. Fakat öfke kontrolü yapmak ve eşinizi kırıcı sözlerden kaçınmak ilişkinizin sağlığı açısından çok önemlidir. Bağırıp çağırmaktan ve sürekli şikâyetler savurmaktan ziyade karşınızda insanı iyi dinlemeyi öğrenmelisiniz. Bunun yanında hiçbir problemi yatak odasına taşımamalı, sorunlarınızı medeni bir şekilde konuşarak çözmeli ve öyle yatmalısınız.

16. Dış görünüşünüze dikkat edin.

İlişkinizin heyecanını kaybetmek istemiyorsanız, vücudunuza, saçlarınıza, dişlerinize, tırnaklarınıza, kıyafetlerinize ve kısacası dış görünüşünüze önem vermelisiniz. Eşinize iyi görünmek için çaba sarf etmelisiniz. Bunun için öncelikle işe spor yaparak ve vücudunuzu fit tutarak başlamalısınız. Daha sonra kişisel bakım ve kıyafetlerinizi iyileştirmelisiniz.

17. Şükretmesini bilin.

Dünyadaki milyarlarca insanın arasından sizin için seçilmiş ve sizinle hayatı paylaşan bir eşin varlığı ne güzel mucize, öyle değil mi? Hayatın size böyle bir eş vermesinden dolayı şükretmelisiniz. Sizi tamamlayan böyle bir insanın kıymetini bilmeli, aşkınızı ve mutluluğunuzu onunla paylaşmalısınız.

18. Her zaman affedici olun.

İnsanlar kusurlu yaratıklardır. Her insanın olduğu gibi sizin eşinizin de hataları olacaktır. İlişkinizin sağlığı ve mutluluğu için affedici olmayı bilmelisiniz.

19. Eşinizle ayrı vakit geçirin.

Zaman zaman farklı yerlerde kalarak, birbirinizi özlemelisiniz. Bu şekilde uzun süreli ilişkinizin bir nefes almasını sağlayabilir ve heyecanını tazeleyebilirsiniz. Birbirinizi özlediğinizi anladığınızda ise tekrar bir araya gelmelisiniz.

20. Sevginizi paylaşacak ortak noktalarınız olsun.

Uzun süreli beraberliklerde ilişkinin heyecanını korumak için eve yeni bir üye katılması çok önemlidir. Bunun en güzel örneği de bir bebek sahibi olmaktır. Henüz bebek sahibi olmayı düşünmüyorsanız da evcil bir hayvan alıp onunla ilgilenebilirsiniz. Bu şekilde ortak noktalarınız artar ve hayatınıza renk gelir.

1 Yorum

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir