“Erkek Arkadaşım Benim için Doğru Eş mi?”

Erkek arkadaşınızla evliliğe doğru ilerliyorsunuz. Peki, acaba evliliğinizin sonsuza kadar süreceğini ve onun sizi hep mutlu edip-edemeyeceğini önceden bilmek mümkün mü? Evet! Bir erkeğin evlenmek için doğru kişi olup-olmadığını anlamanın ve yanlış partneri seçme olasılığınızı azaltmanın bazı yolları var.

Mutlu evlilik sürdürdüğünü düşündüğümüz isimlerin birer birer boşanması artık bizi şaşırtmıyor. Peki, nasıl oluyor da bir kadın tüm arkadaşları ve ailesinin önünde sonsuza kadar evli olacağını taahhüt edip sonrasında yanıldığını keşfediyor?
 Yeni yapılan bir araştırmaya göre, evli kadınların 70%’i kötü bir seçim yapmış olmaktan şikâyetçi ve 20%’si bundan dolayı boşanıyor. Uzmanlara göre bu kötü kaderden kurtulmak mümkün. Çünkü bir erkeğin evlenmek için doğru kişi olup olmadığını anlamanın ve yanlış partneri seçme olasılığınızı azaltmanın bazı yolları var. Bu yolları dikkate aldığınız takdirde aynı değerlere sahip olduğunuzu ve yanlış yapıp yapmadığınızı anlayabilirsiniz.

Erkek arkadaşınız hayatınızın aşkı mı?,
Gelecekteki eşiniz o mu olmalı? Bunu saptamak, aşağıdaki 6 öneriyi dikkate aldığınız takdirde sizin elinizde.

1. Geçmişini görmezden gelmeyin.

Erkek arkadaşınızın geçmişinde sizi rahatsız eden bir şeyler mi var? Daha önce yaptıklarını tekrarladığı takdirde buna dayanıp dayanamayacağınıza karar vermeniz çok önemli. Çünkü eski alışkanlıkların geri gelmesi maalesef sıklıkla yaşanan bir durum.

Bir erkeğin gelecekteki tavırlarını tahmin etmenin en güzel yolu geçmişe bakmaktan geçiyor. Eğer erkek arkadaşınızın ilişki geçmişinde çıkara dayalı ilişkiler ve sorunlu sevgililer varsa, onu değiştirecek mükemmel kadın olduğunuzu düşünmek size çok cezbedici gelecektir. Ama bir erkeğin birden fazla ilişkide başarısız olması, bunun gelecekte de devam edecek bir sorun haline geldiğini gösterir. Cicim ayları dediğimiz ilk dönemde size çok iyi davranırken, bir süre sonra eski günlerine dönüş yapabilir.

İnsanlar tabii ki değişebilir ama önce bazı şeyleri anlamanız gerekiyor. Size göre çok aşağılık davrandığı o günler hayatının o dönemine mi özeldi, yoksa o zamanki alışkanlıkları kişiliğine işledi ve hâlâ derinlerde bir yerde mi saklanıyor? Bunu anlamak için ona, bir ilişkide hangi davranışların güveni yıktığını sormanızı ve beklentilerinizi anlatmanız gerekiyor. 
Eğer geçmişte yaptıkları evlilik anlayışınıza ters geliyorsa, bunu ona hemen söyleyin.

Geçmişteki davranışının sebebini sorun. Eğer söyledikleri şu anda geçerli olan bazı koşullara uymuyorsa (örneğin; üniversiteden arkadaşlarıyla birlikte yaşadığı o dönemde çok fazla parti yapıyordu olabilir), bunun geçici bir şey olduğundan emin olabilirsiniz. Ama geçmişteki kötü hareketlerini tetikleyen şeyler evlendiğinizde de ortaya çıkabilecek şeylerse (örneğin; stresli olduğu dönemde geceleri kendini dışarı atması), bundan hiçbir zaman vazgeçmeyecek demektir.

2. İstediğiniz şeyleri itiraf edin.

Erkek arkadaşınızın çok başarılı bir iş hayatının olması veya çok güzel giyinmesi hoşunuza gidiyor olabilir. Bu, kesinlikle güzel bir haber. Sadece daha önemli bazı özellikleri göz ardı etmediğinizden emin olmanız gerekiyor. Evlenmeyi düşündüğünüz erkeğin genel özelliklerine bakıp olumsuz olanlarına odaklanın. Bunlarla başa çıkabileceğinize inanıyor musunuz?

Örneğin; turist rehber olarak çok başarılı bir kariyere sahip olduğunu düşündüğünüz halde, işi gereği çok fazla seyahat ediyorsa kendinize şu soruyu sorun, “Başarılı olması, yokluğunu telafi edecek mi?” Çok fazla arkadaşınız varsa, bu durum çok fazla problem yaratmayacaktır. Ama en sevdiğiniz şey, sevgilinizle koltukta yayılıp televizyon seyretmekse, onun devamlı şehir dışında olduğu bir ilişkide mutlu olmazsınız.

3. Onu olduğu gibi görün.

Sevgilinizin yüksek lisans yaptığını ve gelecekte CEO olmayı hayal ettiğini düşünün. Peki, bu eğitimden arda kalan tek şey, yıllar içinde birikmiş öğrenci kredileri olursa kendinizi mutlu saymaya devam eder misiniz? Gelecekte olmasını hayal ettiğiniz erkekle değil, şimdi birlikte olduğunuz erkekle evleneceğinizi unutmayın.

Tutkulu oluşu sizi çok etkilemiş olabilir. Ki tutku zamanla değişen bir kişilik özelliği değildir. Ama kesinlikle finansal sonuçlar veya potansiyel bir kariyer peşinden gitmemelisiniz. Diğer insanların onun yetenekleri konusunda sizin kadar mutlu olmayabileceği olasılığını da hatırınızda tutmalısınız. Beklentileriniz ve elinizde olanlar arasındaki fark, zaman içinde evliliği bitişe götüren en önemli sebeplerden biri olarak karşınıza çıkabilir.

Para konusu evlilik için bir numaralı önceliğinizse, belki de frene basmanız gerekiyordur. Çünkü maddi güvenlik konusundaki hassasiyet kadınların yanlış erkeklerin peşinden gitmesine sebep oluyor. Çoğu kadın, sırf maddi konularda kendisini düşündüğü ve ortak bir hesabın onları kurtaracağına inandığı için evlenmeyi düşündüğünü itiraf ediyor. Ancak mutlu olmayan pek çok zengin çift olduğunu da unutmamak gerekiyor.

4. Ailesine dikkat edin.

Eşinizin ailesiyle de evlendiğinizi unutmayın. Eğer, ailesiyle yakınsa, bu daha da önem kazanıyor. Yolun başında onları göz ardı edebiliyor olsanız da, evlendiğiniz andan itibaren ailesinin hayatınızda büyük bir rol oynayacağını kabul etmelisiniz. Bu insanlar sadece düğününüze katılmakla kalmayacaklar. Gelecekteki tatillerinizde bulunacak, çocuğunuz olduğunda hasta neye gelecek ve hatta sıklıkla evinizde yemek yiyecekler!

Birbirinizin ailelerini sevmek zorunda değilsiniz ama onları hayatınıza ne kadar dahil edeceğinize birlikte karar vermelisiniz. Aile geleneklerini dikkatle inceleyin ve ne sıklıkta görüştüklerini ve nasıl iletişim kurduklarını izleyin. Sizin aileniz her pazar akşamı birlikte yemek yerken, onun ailesi sadece bayramlarda bir araya geliyorsa, bu durum ileride sorunlara yol açabilir.

Bunları göz ardı etmekten kaçının ve birlikte ortak bir noktada buluşmaya çalışın. Beklentilerinizi ortaya döktüğünüzde kendinizi neyin içine soktuğunuzu daha iyi anlayabilirsiniz. Ailesiyle her zaman yüz yüze değilseniz sorun yok demektir. En önemlisi herhangi bir anlaşmazlıkta eşinizin onları sizden önde veya size eşdeğer tutmaması gerekir.

5. Bir kıvılcım yoksa boşverin.

Bütün paylaşılanların ışığında, en önemli gerçek olan aradaki kıvılcımı atlamamalısınız. Ekonominin böylesine belirsiz olduğu bu dönemde, kadınların heyecandan çok istikrarı tercih etmesi çok normal. Ama bir ilişkiyi devam ettirmek için kimyaya ihtiyacınız var. Yıllardır birlikteyseniz, kapıdan girdiğiniz anda birbirinizin üstüne atlamıyor olabilirsiniz. Ama üzerinizdeki kıyafetleri biran önce çıkarmak istediğiniz zamanlar da olmalı. Seks hayatınızın güzel olması problemlerin yok olmasını sağlamaz belki ama ilişkinin zorlu zamanlarında yumuşatıcı etken olabilir.

6. Kafanızı evliliğe çok fazla takmayın.

Kadınlar, evlenme yaşını geçtiklerini hissettiklerinde, kendileri için “doğru” erkekle evlenmeyi kabullenirler ve zaman kaybetmekten korktuklarından, normalde birlikte olamayacakları erkeklerin peşinden gidebilirler. Böyle bir hataya düşmemek için, daha genç olsaydınız yine onunla beraber olur muydunuz diye sorun kendinize. Çok güçlü bir şekilde “Hayır!” diyemiyorsanız, ne için yüzük taktığınızı belirleyin. Çünkü evde kalma korkusu uzun yıllar mutsuz olmanıza yol açabilir.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir