Duygusal Aldatmanın 10 Zararı

Hayatınız boyunca, yakın arkadaşınızla yaptığınız flörtöz konuşmaları ya da onunla birlikte vakit geçirmekten hoşlandığınızı bir sır olarak saklayabilirsiniz. Fakat bu noktada biraz durup düşünmeniz gerekir. Bencil davranarak eşinizden gizli bir şekilde başkalarıyla hoş vakit geçirip eğlenmek kolaydır. Fakat hayat her zaman size böyle davrandığınız için mutluluk getirmez. Duygusal aldatma olarak tabi edilen bu durumun 10 zararı vardır;

1. Zamanla iki taraflı bir yaşantıya sahip olursunuz.

Duygusal ilişki kurmak, bir müddet sonra iki farklı yaşantıya sahip olmanıza neden olacaktır. Bu eşinizi ihmal etmenize, çoğu zaman ona kötü davranmanıza ve yalan söylemenize neden olur. Bunun yanında eşinizi ve arkadaşınızı bir araya getirerek onların samimi olmasını sağlayabilir ve işi daha karmaşık bir hale sokabilirsiniz. Yaptığınız sahte davranışlar gün geçtikçe daha acımasız ve kötü bir insan olmanıza neden olur.

2. İşinize odaklanamazsınız.

Evde eşinize yakalanmamak için işyerinde “malum” arkadaşınızla konuşmaya başlarsınız. Gönül ilişkisi yaşadığınız kişiye bu şekilde odaklanmanız ve sürekli hayaller kurmanız, çevrenizde ne olup bittiğini anlamanıza engel olur. Bu nedenle işinize tam olarak odaklanamaz ve büyük hatalar yapabilirsiniz.

3. Eşinizi “çantada keklik” olarak görürsünüz.

Başka birine bağlandığınızda, eşinize kalbinizde yer ayıramazsınız, hatta çoğu zaman onu bir fazlalık gibi görürsünüz. Zaten eşiniz sürekli elinizin altında gibi gelir. Fakat eşiniz sizdeki bu davranış değişikliğini bir türlü anlayamaz ve üzülür. Siz de bu sırada eşiniz ve diğer kişi arasında kıyaslama yaparsınız. Sanki bu iki kişiyi sizin için yarışan birer rakip gibi düşünürsünüz.

4. Kavga edersiniz.

Duygusal aldatmaya başladığınız anda eşinizle olmadık şeylerden dolayı kavga etmeye başlarsınız. Eşinizi o anda kendinize ayak bağı olarak gördüğünüzden kavgayı da siz çıkarırsınız. Eşiniz davranışlarınıza anlam veremediğinden çok öfkelenir.

5. Yaşantınız sizi iyiye götürmez.

Hedeflerinizi, amaçlarınızı ve ailenizle ilgili planlarınızı unutursunuz. Yaşantınız sizi ileriye götürmez ve hatta olduğunuz noktadan geri gitmeye bile başlayabilirsiniz. Duygusal çöküntü içindesinizdir, aileniz, eviniz ve eşiniz birer fazlalık gibidir. Bu durumda kendinizi ve ailenizi geliştirecek fırsatları hep kaçırırsınız.

6. Hayal kırıklığına uğrarsınız.

Yaşadığınız duyguları kimseye anlatamazsınız, içiniz daralır ve üstüne üstlük hoşlandığınız kişi bir sevgili edinir ya da evlenmeye karar verirse, hayatınız zindan olur. Adeta yaşam sevincinizi kaybedersiniz. Eğer bu sırada saçma davranışları bırakmazsanız, arkadaşınızı baştan çıkarmaya ve evlilikten ya da herhangi bir ilişkiden vazgeçirmeye bile çalışabilirsiniz. Fakat tüm bunlar normal bir insana yakışmayan, ruhsal dengesizlik içindeki bir kişinin davranışları olur.

7. Var olan aşkınızı ve ilişkinizi yerle bir edersiniz.

Eşiniz sizi çok seviyordur, fakat siz onu duygusal olarak aldatmaya başladıktan sonra değişen davranışlarınız yüzünden sizden soğuyabilir. İlişkinizi bu şekilde yıprattıktan sonra artık eşinizden eskisi gibi sevgi, saygı ve ilgi beklemeniz doğru olmaz. Kısacası, ufak bir duygusal durum yüzünden gerçek yaşantınızı kötü bir hale getirir ve belki de boşanmaya kalkabilirsiniz.

8. Yakınmaya başlarsınız.

Değişik davranışlarız yüzünden eşiniz de artık size tahammül edememeye başlar ve onu duygusal olarak aldattığınız için ne kadar haklı olduğunuzu düşünmeye başlarsınız. “Beni hiç anlamıyor” diye kendi kendinize yakınırsınız. Hâlbuki işin bu duruma gelmesine neden olan sizsiniz.

9. Suçluluk duymazsınız.

Kimseyle fiziksel olarak temas kurmadığınız için kendinizi suçlu da hissetmezsiniz. Fakat gerçekte eşini fiziksel olarak aldatan bir insandan hiçbir farkınız yoktur. Evinizin ve ailenizin düzenini bozmuşsunuzdur. Burada ancak vicdanınızı rahatlatmak için kendinizi kandırıyorsunuzdur.

10. Bir yalancı olursunuz.

Muhtemelen mükemmel bir ilişki içinde dürüstlüğün ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuzdur. Fakat duygusal olarak birileri size çekici geldiğinde, ilişkinin masumiyetini bozan kişi olduğunuzun farkına varmazsınız. Söylediğiniz yalanlar yüzünden içinde bulunduğunuz ve kıymetini bilmediğiniz ilişkiyi de kaybetme noktasına gelirsiniz.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir