Daha İyi Bir İlişki için 4 Basit Öneri

İlişkilerde karşılıklı olarak sevgi-saygı dengesini kurabilmek oldukça önemlidir. Bu şekilde bir denge kurulmayan ilişkinin uzun sürmesi pek de mümkün değildir. Buna göre; hem kadınların hem de erkeklerin yerine getirebileceği şu 4 basit öneri ile daha iyi bir sevgili olabilir, ilişkinizin daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz;

1. Net olun.

Kadın ya da erkek fark etmez, her iki tarafın da kendine has kuralları ve sınırları olmalı ve her iki taraf da bu konuda net olmalıdır. Diyelim ki, tüm işlerini belirli bir program dahilinde yapan planlı bir insansınız. İlişkinin erken dönemlerinde, erkek arkadaşınız son dakika planı yapıp sizi görmek istediğinde, ona sinirlenmek yerine, bir daha böyle bir durum yaşanmaması için erkek arkadaşınıza sizin son dakikada yapılan planlardan hoşlanmadığınızı net bir şekilde ifade etmelisiniz. Sakin bir tavırla onu çok sevdiğinizi fakat onunla buluşabilmeniz için prensip olarak birkaç gün öncesinden randevu tarihi belirlemeniz gerektiğini ona söylemelisiniz. Eğer sevgilinizin size nasıl davranmasını istediğinizi biliyorsanız, bunu net bir şekilde ona ifade edebilmelisiniz. Bu yolla, istemediğiniz davranışlarla karşılaşmaz, içten içe sinirlenmek durumunda kalmaz ve daha iyi bir ilişki içinde olursunuz.

2. İltifat edin.

Sevgilinizle daha pozitif etkileşim yaratabileceğiniz romantik anlarınızı arttırın. Örneğin; kız arkadaşınıza sıkça iltifat edin. Tabi yalnızca kız arkadaşınızın ne kadar güzel olduğu ile alakalı iltifat etmeniz yeterli değildir. Kibarlığı, anlayışı ve hatta yanınızda olup gününüzü güzelleştirmesi bile iltifat konusu olabilir. “Ben ağır erkeğim, öyle iltifatlar bana göre değil” derseniz karşılığında soğuk bir sevgili ile baş başa kalmanız, hatta sonunda sevgilisiz kalmanız son derece olasıdır. Her iki taraf da birbirlerinin olumlu yönlerini görüp bunu hoş bir eda ile ifade ederlerse, karşılığında hoşluk bulur ve muhabbetleri artar. Olumsuz yönlerini görüp, sürekli bunu dile getirirlerse de yalnız kalırlar.

3. Çok fazla açıklama yapmayın.

Defalarca aynı şeyi tekrarlayıp durmak ve sürekli aynı konu üzerinde açıklama yapmak karşınızdaki insanı bıktırır. O insan ses tonunuzu uzunca bir süre duymasa dahi, sizi hiç özlemeyecek duruma gelir. Bu nedenle, ne yaptığınız ya da ne yapması gerektiği konusunda çok konuşmayın, çok tekrara düşmeyin. Ortak bir nokta bulmaya çalışın ve ilişkinizi sinir harbine sokacak işe yaramaz konulara odaklanmayın.

4. Önemsiz şeyleri boş verin.

İlişkinizdeki önemli noktaları belirleyin ve önemsizler üzerine hiç odaklanmayın. Hayat zaten başlı başına yorucu, öyle değil mi? Eğer en ufak şeyleri bile kendinize dert edinirseniz, romantizme ve aşka vakit bulamaz ve bu iki güzelliği öldürürsünüz. Bu nedenle ilişkinizi yalınlaştırın ve birbirinizi sevmeye daha fazla vakit ayırın. Bunun yanında kendinize nasıl davranılmasını istiyorsanız başkalarına da öyle davranın. Eğer her söylediğiniz sözden ya da yaptığınız davranıştan dolayı yargılanmak ya da eleştirilmek istemiyorsanız, siz de sevgilinize öyle davranmayın.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir