Boşanmayı Önlemenin 5 Yolu

Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre, Türkiye’de 2017 yılında 128 bin 125 kişi boşanmış, bu rakam 2018 yılında ise 143 bin 305’e yükselmiş ve git gide artış göstermektedir. Peki, boşanmaların hızla arttığı günümüzde tıpkı eski dönemlerde olduğu gibi evliliği bir ömür boyu sürdürerek el ele yaşlanmak hayal mi oldu?

Yıllar geçtikçe yaşam şartlarındaki zorluklarla birlikte, çiftler yorulmakta, birbirlerini taşıyamaz duruma gelmekte ve sonunda boşanma kararı almaktadır. Tabii ki, boşanma oranlarındaki artışı, yalnızca günümüzün zorlu yaşam koşullarıyla bağdaştırmak pek de doğru olmaz. Çünkü boşanma oranlarının az olduğu eski dönemlerde insanlar için temel gıda maddelerinin bile zor bulunduğu daha çetin yaşam koşulları olduğu da bilinen bir gerçektir.

Günümüzde insanların sabırsızlığı ve mücadele etmekten uzak durması, belki de boşanma oranlarını arttıran önemli sebepler arasında gösterilebilir. Bu çıkarımdan hareketle, tıpkı eski dönemlerdeki gibi evliliklerin uzun soluklu olması için alınabilecek birtakım önlemler olduğunu söylemek mümkündür. İşte, şu 5 öneriyi dikkate alıp evliliğinizde uygularsanız, evliliğinizi devam ettirmek ve bir ömür boyu birlikte olmak için ciddi önlemler almış olursunuz;

1. Boşanmanın bir çözüm olmadığını aklınıza yazın.

Evlilik, eşlerin sonsuza kadar tutmak üzere birbirlerine verdikleri sözlerle başlar. Fakat bazıları ne kadar söz verseler de içten içe “eğer anlaşamazsam boşanırım” diye düşünürler. Bilinçaltındaki bu düşünce, en ufak tartışma anında bile su yüzüne çıkabilir ve gerçekten evliliği, bitirme ve boşanma haddine getirebilir. Bu nedenle, pozitif düşüncenin gücünden yararlanmak, her zaman olumlu düşünmek ve evlilik hakkında içten içe bile olsa negatif bir düşünce barındırmamak gerekir.

2. Affetmeyi ve yaşantınıza devam etmeyi öğrenin.

Neredeyse dünya üzerindeki tüm çiftler, hatta çok mutlu olanlar bile evlilik hayatında tartışma yaşarlar. Bu yüzden dışarıdan mutlu gördüğünüz evli çiftlerin yaşamlarının “süt liman” olduğunu düşünmeyin. Evlilik içinde tartışmalı ve mutsuz günler yaşabileceğinizi ve bu konuda yalnız olmadığınızı bilin. Önemli olan eşinizle tartıştığınızda kim haklı olursa olsun affetmeyi, barışmayı ve unutmayı becerebilmektir. Bu şekilde daha uzun süreli ve sağlam bir evlilik yaşantısına sahip olabilirsiniz.

3. İletişim kurun.

Sağlam bir evlilik yaşamının en önemli anahtarlarından biri iletişimdir. Çünkü iletişim yakınlık ve güveni arttırır ve çiftlere aynı gemide yolculuk yaptıklarını hissettirir. Bu nedenle eşinizle aranızdaki iletişim geliştirmek için günlük sıradan konulardan tutun da, gelecekte hayattan beklentilerinize kadar her şeyden konuşmayı adet haline getirin.

4. Eşinizi takdir etmeyi bilin.

Bazı zamanlarda birine “seninle gurur duyuyorum ve sana her konuda güveniyorum” demek, “seni seviyorum” demekten daha etkili ve önemlidir. Çünkü herkes duygusal olarak desteklenmek ve kabul görmek ister. Bu nedenle eşinizi bir iş mülakatına gireceğinde ya da buna benzer önemli bir durumla karşı karşıya olduğunda desteklemelisiniz. Hatta bebeğinizi yıkadığında, çöpü dökmeye gittiğinde ya da eve bir ekmek getirdiğinde bile eşinize teşekkür etmek, onu takdir ettiğinizin bir göstergesidir.

5. Cinsel yaşantınızı canlandırın.

Sağlam bir evlilik yaşamının en önemli parçalarından biri tatmin edici bir cinsel yaşantıdır. Cinsellik yalnızca fiziksel ihtiyaçların karşılanması değil, çiftlerin duygusal olarak birbirlerine daha fazla yakınlaşması ve bağlanması için gereklidir. Özellikle cinsel birliktelik sırasında salgılanan endorfin hormonu, duygusal olarak daha iyi hissetmeyi, dürüstlüğü ve mutluluğu tetiklemektedir.

BONUS: Eşinizin bilinç altını etkileyin.

Bu konuda size yardımcı olabilecek, size profesyonel bir rehberlik hizmeti sunacak, Evliliği Kurtarma Formülü adlı e-kitabı okuyarak işe başlayabilirsiniz. Şimdiye kadar birçok çifti boşanma aşamasından döndürüp çok mutlu birer aile olmasına imkan sağlayan Evliliği Kurtarma Formülü ile evliliğinizin düze çıkması ve eşinizin size tutkuyla bağlanmasını sağlamak için uygulamanız gereken psikolojik teknikleri öğrenebilirsiniz. Üstelik, e-kitabın son derece uygun satış fiyatı ve online bir şekilde okunabilir olması onu oldukça ulaşılabilir kılıyor.

Lütfen, evliliğinizin boşanma ile sona ermesi için beklemeyin. İlişkiniz hakkındaki hayallerinizin ve umutlarınızın boşanma davalarında sönüp gitmesine izin vermeyin. Hemen şimdi, evliliğiniz için birşeyler yapın. Evliliği Kurtarma Formülü ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir