Ayrılık ya da Boşanmadan Sonra Toparlanmanın 6 Aşaması

Sevgilisinden ayrılan ya da eşinden boşanan herkesin bu durumu atlatmak ve normal yaşantısına dönmek için geçirdiği bazı aşamalar bulunmaktadır. Toparlanma sürecindeki bu aşamalar kişiden kişiye göre daha kısa ya da daha uzun sürebilmektedir. Eğer bu aşamaları iyi bilirseniz, ayrılık acısını da kısa sürede atlatabilir ve normal yaşantınıza dönebilirsiniz.

Ayrılıktan sonra takip eden 6 aşama aşağıdaki gibidir;

1. Aşama: İnkâr Etme

Ayrılıktan sonra karşılaşılan ilk aşama inkâr etmedir. Sevgilisinden ayrılan ya da eşinden boşanan bir kişi genellikle durumu kabullenmek istemez. Böylesine zor bir durumu kabullenmek zor olduğu için de kişi öfke nöbetine girebilir.

2. Aşama: Öfkelenme

Ayrılıktan sonra karşılaşılan ikinci aşama öfkeli olma durumudur. Genellikle ayrılığı kabullenemeyen kişi, eski sevgilisinden ya da eşinden intikam almak ister. Bu noktada karşı tarafa istenmedik söylemler ya da davranışlarda bulunma söz konusu olabilir.

3. Aşama: Pazarlık Etme

Ayrıldıktan sonra kişi eski sevgilisi ya da eşi ile pazarlık etmeye, yani onu eğer geri dönerse her şeyin eskisinden daha iyi olacağına ikna etmeye çalışır. Amaç yeniden birleşmektir. Bu aşamada ayrılık acısı ile terk eden sevgili ya da eşe yalvarma durumu söz konusu olabilir. Genellikle bu yalvarmaların ve pazarlıkların hiçbir faydası olmaz.

4. Aşama: Depresyona Girme

Gösterdiği çabalar ve yalvarışlar netice vermeyince kişinin eşini ya da eski sevgilisini geri döndürme umudu azalır ve depresyona girer. Bu aşamada kendini çevresinden soyutlar ve acısını yalnız başına yaşamaya başlar.

5. Aşama: Kabullenme

Hayatta ölümler bile kabul edilebilir ve ölen kişi bir müddet sonra unutulur. Dolayısıyla hiç geçmeyecekmiş gibi gelen ayrılık acısı da bir müddet sonra geçecek ve kişi bu durumu kabullenecektir.

6. Aşama: Yenilenme

Kişi ayrılığı kabullendikten sonra eski sevgili ya da eş olmadan da hayatın devam ettiğini anlar ve yenilenme aşamasına geçer. Acıların küllendiği ve hafiflediği bu dönemde, artık her şey normale döner.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir