Aşık Olmamızın 4 Temel Sebebi

Aşk, insan hayatında duygu ve dürtülerle entegre olmuştur. İnsan vücudu ve psikolojisi karşı cinsi çekmek için dizayn edilmiş gibidir. Bu, Allah vergisi dizayn, insan ilişkilerinde ve insanlığın devamının gelmesinde yani üremede anahtar bir role sahiptir. Aşk, cinsel istekle birlikte gelmeyen, öncelikle insanı psikolojik olarak etkileyen bir duygudur. Bir insanın aşık olması için temelde 4 psikolojik sebep vardır;

1. Feromonlar ve Hormonlar

Canlıların büyük çoğunluğunun, karşı cinsi etkilemek üzere çeşitli feromon ve hormonlar salgıladığı bilinmektedir. Araştırmalar insan ilişkilerinde de karşı cinsi etkilemek üzere feromon ve hormonların salgılandığını göstermektedir. Bunlar kokusuz, yani biyolojik değil, yalnızca psikolojik olarak karşı cinsi etkilemeye yardım eden hormonlardır.

Oksitosin ve vasopressin, insanlarda aşk duygularını ortaya çıkaran iki hormondur. Bu iki hormonun doğru kombinasyonu ile bir insana aşık olmak ve diğerlerinden çok farklı bir hisse kapılmak mümkündür.

2. Psikolojik Durum

Aşk, insan ilişkilerinde psikolojik bir unsurdur ve bir insanın bu konudaki psikolojik durumuna müdahale etmek çok zordur. Psikolojik teorilere göre aşk iki yolla gerçekleşir; saygı ve paylaşım. Diğer taraftan tutkulu aşk; seksüel arzu, kaygı ve duygusal yakınlığa dayalıdır. Her iki aşk da bu psikolojik nedenlerden yükselir.

3. Fiziksel Çekim

Fiziksel çekim, romantik ilişkilerin diğer bir nedenidir. Normal bir adam ve kadın karşı cinsi etkileyecek şekilde bir yapıya sahiptir. Fakat tüm erkekler ya da kadınlar, birbirlerinden aynı derecede etkilenmezler. Her insanın kendi zevkine göre farklı güzellik ya da çirkinlik anlayışı vardır. Örneğin; kimi ince uzun kişileri seksi bulurken, bir diğeri farklı bir görüşe sahiptir. Bunun nedeni de insanlar psikolojik olarak hoşlandıkları kişileri fiziksel ve seksüel olarak daha çekici bulurlar.

4. Sosyal Nedenler

Günümüzde insanlar alışılagelmiş kuralların olduğu bir dünyada yaşıyor. Toplum, her yetişkini aile kurma ve çocuk sahibi olma yönünde destekliyor. Bu da belirli bir yaşa gelen insanların eşlerini bulması yönünde itici bir güç oluşturuyor. Ayrıca günümüzün toplumlarında kadın erkek ilişkileri büyük ölçüde medyadan da etkilenmektedir. Medyanın da etkisiyle toplum, kız ve erkeklerin birbirleriyle iletişimine daha açık hale gelmektedir. Bu da insanların kolaylıkla aşık olmalarını sağlamaktadır. Aynı şekilde aile atmosferi de insanların aşık olmasında önemli bir etkiye sahiptir.

Çocuklar, ebeveynlerinin onlara ayıracak çok fazla vakitleri olmamasından dolayı kendilerini daha fazla çevrelerine vermektedir. Araştırmalar, aileleri tarafından çok ilgi gösterilmeyen çocukların, diğerlerine nazaran daha erken aşık olmaya başladıklarını göstermektedir. Tabi ailede eksik bulduğu duygu boşluğunu bu şekilde doldurmaya çalışan çocukların çok sağlıklı ilişkiler yaşayabildikleri söylenemez. Aşk konusunda sosyal sebepler, psikolojik ve hormonel sebeplere göre daha belirgindir denebilir.

3 Yorum

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir