Alfa Erkek Nedir?

Alfa erkek (İngilizce: alpha male), bir topluluk ya da grup içindeki dominant erkektir. Esasında bilim adamları bu terimi önde gelen erkek hayvanları tanımlamak için kullanmaktadır. Bununla birlikte bu kavram yetişkin erkekleri tanımlamak üzere insanlar için de kullanılmaktadır. İster hayvan isterse insan olsun, bu etiket (alfa erkeği) grup içindeki mükemmel lider, çevresi tarafından saygı duyulan, her yerde daha fazla ilgi görme gibi sosyal ayrıcalıklara sahip olan erkekler için kullanılmaktadır.

Alfa erkek, genellikle fiziksel olarak güçlü ya da yapılı, özellikle kadınların beğendiği ve ilgisini çeken bazı özelliklere sahiptir. Gerektiği zaman dövüşerek de olsa istediğini elde edebilecek izlenimi yaratan alfa erkek, kendine güvenen ve grup içindeki diğerlerini kendi himayesine alan bir yapıya sahiptir.

Grup içinde alfa erkek olmanın farklı yolları mevcuttur. Çoğu zaman fiziksel gücünü kullanarak rakiplerini geçen erkek statüsünü yükseltir ve alfa erkek olur. Bazı zamanlarda da erkek, zekâsını kullanarak sözlü ya da psikolojik olarak diğerlerini alt eder ve bu statüye yükselir. Grup içindeki alfa erkeğinin gruptan ayrılması gibi durumlarda ise diğer bir erkek boşluktan yararlanarak bu statüye kavuşabilir.

1 Yorum

  1. Pingback: Alfa Erkeğin 20 Karakteristik Özelliği | Dijital Romans

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir